Yükleniyor...

Cardano (ADA) Mary Hardfork’una Saatler Kaldı! Güncelleme Neden Önemli?

Cardano'nun (ADA) Mary yükseltmesi, heyecan verici kullanım özellikleri sayesinde yatırımcıların iştahını kabartmış durumda.

cardano

Cardano’nun (ADA) Mary yükseltmesi, heyecan verici kullanım özellikleri sayesinde yatırımcıların iştahını kabartmış durumda.

Cardano’nun yeni yükseltmesi, ünlü Frankenstein romanının yazarı Mary Shelley’in adını aldı. Bu güncelleme ile ilk defa, Cardano platformunun kullanıcıları NFT tokenları oluşturup, platform üzerinde işlem yapabilecekler.

Mary güncellemesinin temel amacı, Cardano’nun tıpkı Ethereum ağı gibi, çok varlıklı bir ağa dönüştürülmesidir. Geliştiricilere göre bu güncelleme ile birlikte kullanıcılar, akıllı sözleşmelere gerek kalmadan tokenlar ile işlem yapma fırsatına sahip olacaklar.

Cardano, Bitcoin ve Ethereum ağlarının ardından en önemli protokol olarak karşımıza çıkıyor. Yeni güncelleme beklentisi, ADA’nın değerinin %250 artmasına önemli ölçüde etki etmişti. ADA geçtiğimiz yıl %2.440 oranında artış gösterdi.

Cardano’ya Çoklu Varlık Desteği Geliyor

Blok zincirinin hardfork’unu gerektiren ana ağ yükseltmesi, Cardano için önemli bir kilometre taşıdır. Cardano’nun artan işlem hızlarından, görev açısından kritik güvenliğinden ve daha düşük ücretlerden yararlanırken yerel tokenlar ve çoklu varlık desteği sunar.

IOHK, pazarlama ve iletişim direktörü olarak görev yapan Tim Harrison, akıllı sözleşmelerden vazgeçmenin, birçok karmaşıklığı ve hata potansiyelini ortadan kaldıracağını savundu. Maliyet konusunda da verimlilik sağlanabileceğini iddia etti.

Cardano’nun bu güncellemesi, kullanıcılar için oldukça çekici olabilir. Zira Ethereum GAS ücretleri son zamanlarda son derece artmış durumda. Cardano platformunda ise işlem yapma maliyeti son derece düşük.

Cardano’nun kurucusu olan Charles Hoskinson, Ethereum’un kurucu ortaklarından birisidir. Ancak Cardano’nun, Ethereum’dan daha farklı bir yaklaşım benimsediğini de belirtmek gerekiyor. Cardano’nun kullandığı Ouroboros algoritması, bu farklılığın en önemli göstergelerinden bir tanesi.

Cardono, oldukça hızlı bir yükseliş göstermesine karşın, hala Ethereum’un oldukça gerisinde bulunuyor. Ethereum’un piyasa değeri 175 milyar dolar seviyesindeyken, Cardano’nun piyasa değeri 40 milyar dolar civarında seyrediyor. Ethereum’da aktif adres sayısı 760 bini aştı, Cardano’da ise bu sayı 91 bin olarak telaffuz ediliyor.

 

 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner