Yükleniyor...

Cardano Yeni Projeleri Duyurdu, Cardano Fiyat Analizi

Cardano Ağı Gelişmeye Devam Ediyor ADA fiyatı artışına devam ederken, Cardano en gelişmiş blok zincir ağı olarak hüküm sürüyor.

Cardano Ağı Gelişmeye Devam Ediyor

ADA fiyatı artışına devam ederken, Cardano en gelişmiş blok zincir ağı olarak hüküm sürüyor. Veri analitik şirketi Santiment verilerine göre Cardano, son 30 gün içerisinde en güçlü geliştirme etkinliğine sahip blok zincir ağı oldu. Yazılım geliştirme projeleri için bir depolama servisi sunan GitHub’dan alınan verilere göre, Cardano, günlük geliştirme etkinliğinde Ethereum’u geçti ve ilk sırada yerini aldı. Cardano’nun arkasında ise Everscale, Wrapped Everscale, Ethereum, Polkadot ve diğerleri bulunuyor. 

Cardano, Kasım ayında 572,67 GitHub geliştirme etkinliği alarak birinci oldu. Böylece Cardano, en yakın rakibine kıyasla geliştirme faaliyetlerinde %18 artış göstermiş oldu. Kasım ayında, Cardano araştırma ve geliştirme şirketi Input Output Global, DUST adlı bir token ile Midnight adlı yeni bir veri koruma odaklı yan zincir başlatma planlarını açıklamıştı. 

Cardano, Yeni Projelerini Duyurdu

Input Output Global ayrıca, katman 2 ölçeklendirme çözümü Hydra Head Protokolü için yeni kullanım durumlarını basitleştirecek ve tanıtacak tamamen açık kaynaklı bir geliştirici olan Hydra for Payments’ı da duyurdu. 

Hydra for Payments, geliştiricilerin cüzdanlar arası transferler, kullanım başına ödeme, API hizmetleri, NFT müzayedeleri ve mikro cüzdan ödemeleri dahil olmak üzere birçok hizmet sunacak. Aynı zamanda, Hydra’nın işletme maliyetlerini azaltması ve Cardano ağının verimini artıracağı düşünülüyor. 

Cardano’nun yaptığı duyuruya göre Hydra, kademeli olarak kullanıma sunulacak. Ödeme arayüzü 2022’nin 4. çeyreğinde önemli iyileştirmelerden geçti ve bu iyileştirmeler hala devam ediyor. Bu nedenle platformun piyasaya sürülmesi 2023 yılını bulacak gibi. Hydra For Payments’ı test etmek için ilerleyen günlerde seçilecek bir grup insan demo sürüme erişim elde edecek. Bu erken test kullanıcıları, varlıkları benzersiz hız ve maliyetle aktarmak için Head protokolünü kullanacak. 

Hoskinson, Djed Hakkında Konuştu 

Tüm bunların yanında Cardano’nun 2023’te piyasaya sürmesini beklediğimiz algoritmik stablecoin Djed bulunuyor. Yakın zamanda algoritmik stablecoinler hakkında konuşan Cardano CEO’su Charles Hoskinson, dijital çağda bir altın standardı olarak gördüğü bu teknolojinin benimsenmesinin kaçılınmaz olduğunu düşünüyor. Hoskinson’a göre, geleneksel merkezi stablecoin’lerin aksine, teminat hacmi ile stablecoin arzı arasındaki denge, stablecoin’i çıkaran kuruluş tarafından kontrol edilemez. Bunun yerine karmaşık zincir üstü araçlara bağlıdır. Bu, ulus devletlerin Fiat para birimlerinin çıkarılması ve dolaşımı üzerindeki kontrolünü ortadan kaldırabilen algoritmik bir stablecoin kavramıdır. 

Geliştirme verilerine baktığımızda Cardano’nun diğer projelerin çok önünde olduğunu görüyoruz. Zaten, Cardano ekibinin yaptığı duyurular, verilere bakmamıza gerek bile kalmadan Cardano’nun diğer projelere göre daha fazla geliştirme yaptığını gözler önüne seriyor. Peki yapılan tüm bu gelişmeler Cardano fiyatına nasıl yansıyor? 

ADA Fiyat Analizi 

Günden güne büyüyen ekosistem gelişmelerine rağmen, Cardano blok zincirinin yerel kripto varlığı olan ADA, son 24 saatte yüzde 2’nin üzerinde artışla 0,32 dolar seviyelerinden işlem görüyor. Son bir ay içerisinde %19 değer kaybeden Cardano, geçtiğimiz yıl başından bu yana %75,8 değer kaybetti. Tabi yaşanılan kripto kışını göz önünde bulundurmak oldukça önemli. Peki ilerleyen günlerde Cardano fiyatında hangi seviyeleri görürüz? 

Cardano son yaşadığı toparlanma ile, bir süredir sürdürdüğü olumsuz fiyat hareketlerini tersine çevirebilir. Son 16 gün içinde Cardano yerel dip seviyesinden yaklaşık %5 oranında değer kazandı ve ilk kısa vadeli direnç seviyesine ulaştı. Başarılı bir kırılma durumunda, ADA büyük olasılıkla 50 günlük hareketli ortalama şeklinde bir sonraki direnç seviyesine doğru hareket etmeye başlayacaktır. ADA için takip etmemiz gereken ilk direnç seviyesi 0.34 dolar seviyesinde yer alıyor. ADA fiyatı bu seviyenin üzerine çıkarsa bir sonraki direnç seviyesi ise 40 cent bölgesinde yer alıyor. ADA yükselişi devam edemez ve aşağı yönlü bir kırılım gerçekleşirse takip edilecek destek seviyeleri 30 cent ve 27 cent bölgelerinde yer alıyor. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner