Yükleniyor...

Dev Gemiye Genesis Çatlağı: Grayscale Masada

Küresel dev Digital Currency Group (DCG), FTX olaylarının da etkisiyle alt şirketlerinde yaşanan finansal sorunlar ile mücadele ediyor.

Dev Gemiye Genesis Catlagi Grayscale Masada

Küresel dev Digital Currency Group (DCG), FTX olaylarının da etkisiyle alt şirketlerinde yaşanan finansal sorunlar ile mücadele ediyor.

Kripto endüstrisinde FTX iflasının etkileri yoğun hissediliyor. Dünyanın en büyük kripto para borsalarından FTX, çok kısa süre içerisinde sıfırlandı. Günlük 10 milyar doların üzerinde işlem hacmine sahip borsa, kardeş şirketi Alameda‘nın da etkisiyle büyük bir iflas yaşadı. Bir zamanlar 60 milyar dolarlık değere ulaşmayı başarmış şirket, kısa bir süre içerisinde sıfırlanarak gündemi sarstı. FTX ve Alameda‘nın çöküşü, alt şirketlerin de sonunu getirdi. BlockFi sonraki iflas başvurusunu veren yan şirket oldu. Tüm bu süreçleri göz önünde bulunduran yatırımcılar, Genesis sorunlarından dolayı büyük endişe duyuyor. Çünkü Genesis, Grayscale ve Coindesk gibi şirketleri de bünyesinde barındıran Digital Currency Group‘a ait.

Genesis Şirketinin Borç Verme Platformu Sıkıntıyı Başlattı

Genesis Sirketinin Borc Verme Platformu Sikintiyi Baslatti

Geçtiğimiz ay Genesis şirketinin kredi platformu, FTX çöküşünü gerekçe göstererek para çekme işlemlerini durdurmuştu. Müşterilerinin milyonlarca dolarlık varlığını ödeyemeyen şirket kolu, itfaları ve yeni kredi alımlarını gerçekleştiremeyeceğini bildirdi.

Genesis Global Capital ve Genesis Global Trading olarak iki farklı yönetimi bulunan şirket, Capital tarafının para çekme işlemini durdurduğunu dile getirdi. CEO‘nun açıklamasına göre, Genesis‘in Trading ayağı bağımsız olarak devam ediyor. Ana şirketi ve Trading ayağını etkilemeyen olay, Capital tarafındaki likidite sıkıntılarına bağlandı.

Genesis Capital tarafında patlak veren bu soruna, 50 milyar dolarlık bir varlığı yöneten Digital Currency Group’tan (DCG) bir müdahale gelmedi. Grayscale gibi dev bir şirketin de sahibi olan DCG, Genesis Capital tarafındaki sorunları çözmedi veya çözemedi.

Genesis Likidite Arayışına Girdi

Genesis likidite ariyor

Kredi verme platformu Genesis Global Capital, para çekme işlemlerini durdurmasının ardından likidite arayışına geçti. Ana şirketinden veya Genesis Global tarafından bir müdahele gelmemesi de dikkat çekti.

Kısa süre içerisinde bir başka patlak da Gemini tarafından geldi. Gemini ve Genesis ortaklığıyla yürütülen Earn protokolü de sorunlardan etkilendi. Gemini borsasından gelen açıklamaya göre, 900 milyon dolarlık bir varlık içerde sıkıştı. Ayrıca şirketler ortak bir açıklamada, Earn protokolündeki sorunları çözmek için birlikte çalıştıklarını da bildirdiler.

Bu mücadelelerin ortasında, daha önce Genesis‘in sadece bir kolunda sorun olduğunu bildiren şirketten çarpıcı açıklama geldi. Genesis, 1 milyar dolarlık bir varlık bulamaması halinde iflas edeceğini duyurdu. Gemini tarafına 900 milyon dolarlık yükümlülüğü olan şirketin, 1 milyar dolar talep etmesi orantısal görüldü. Ancak sadece bir iş kolunun problemi olarak görülen milyar dolarlık durum, komple Genesis‘e sıçradı.

Genesis‘in likidite arayışı esnasında Binance haberleri de yankılanmaya başladı. Binance önce Genesis‘i satın alacağını duyurdu, ardından bu kararından vazgeçtiğini bildirdi. Hatırlayacağınız üzere Binance, FTX için de aynı hareketi yapmıştı. Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ), FTX‘i satın alacağının mesajını verdikten kısa süre sonra bu kararından dönmüştü.

Genesis‘in de FTX‘in yolundan gitmesi dikkat çekti. Yatırımcılar yeni bir FTX vakasıyla karşı karşıya olabileceklerini düşünmeye başladılar. Ancak akıllara bir soru daha geldi. Genesis, içerisinde Grayscale ve Coindesk‘in de bulunduğu Digital Currency Group‘a aitti.

Genesis İflasın Eşiğinde

Bir milyar dolarlık bir kaynak arayan ve bunu bulamaması halinde iflas bildireceğini belirten Genesis, bir darbeyi de ABD regülatörlerinden yedi. Regülatörler, Genesis şirketini soruşturmaya başladı. Birçok uzman tarafından denetlenen şirket, olası bir FTX çöküşü yaşatma durumuna karşı inceleniyor.

Ayrıca kripto şirketinden geçen ayın sonlarına doğru yeni bir hamle geldi. Genesis, iflastan kaçınmak amacıyla alacaklıları ile görüşmelere başladı. Ayrıca şirket, yeniden yapılandırma avukatlarının da kapısını çaldı. Olayların en başında sadece ufak bir sorun olarak gösterilen para çekme işlemlerinin kapatılması, çığ gibi büyümeye başladı. Ancak senaryo aynı, tüm kripto endüstrisi bu süreçleri FTX tarafında tecrübe edindi. Önce Alameda şirketi likidite sorunları yaşamış, daha sonra FTX de kurtarma operasyonlarına girişmişti. Ancak kurtarma operasyonlarında müşteri fonlarını kullandıkları tespit edildi. Alameda‘nın batık olduğu ortaya çıktı ve FTX‘in de peşinden sürüklendiği öğrenildi. Sonra hep beraber kara deliğe doğru düşmeye başladılar. Bu iki kardeş şirket, satın aldığı yüzlerce şirketi de iflasa sürükledi.

Gemini müşterilerine 900 milyon dolar borçlu olduğu ortaya çıkan Genesis‘in, son zamanlarda yeni bir haberi duyuldu. Şirketin borç yükü, 2 milyar dolar civarına ulaştı. Alacaklılar ve yükümlülüklerin birikmesi, şirketin borç yükünü de devamlı olarak yükseltiyor.

Peki Grayscale Neden Genesis için Hamle Yapmıyor?

Grayscale

Yaklaşık 10 milyar dolarlık Bitcoin varlığını yöneten Grayscale, kardeş şirketi Genesis için hamle yapmadı. Bitcoin ticaretini daha kolay bir hale getirmek için Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) ile piyasaya çıkan şirket, Genesis olaylarından etkilenmediklerini belirtmek ile yetindi.

Küresel yatırım devi Grayscale şirketinin neden hamle yapmadığı merak konusu oldu. Alameda ve FTX benzetmesi yapılan iki şirket, birlikte hareket etmekten kaçındı. Peki neden?

Grayscale, Genesis konusunda el uzatmıyor çünkü GBTC ürünlerinden dolayı sıkıntılı süreçlere girdi. Geçtiğimiz yıllarda ortaya çıkardığı GBTC, yoğun ilgi görerek milyarlarca dolarlık bir değere ulaştı. Ancak bu hisseler, kripto ayı piyasasının etkilerinden kaçınamadı. Farklı Bitcoin hisselerinin de ortaya çıkmasıyla birlikte, GBTC‘ye olan ilgi neredeyse yüzde 70 oranında azaldı. Adeta GBTC çılgınlığı, tozlu raflara kaldırıldı. Bunun etkisi Grayscale için de sarsıcı oldu. Şirket her ne kadar sarsılmasa da güç kaybetti. Daha güçlü bir yapıya bürünmek için çalışmalar yürüten şirkete, FTX iflası da sarsıcı etki yarattı. FTX nedeniyle güvensizleşen piyasa, Grayscale yatırımcılarını da etkiledi.

Grayscale Bitcoin Trust Fiyati
Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) hisse fiyatı

Olası bir çöküş senaryosuna ve Bitcoin ayı piyasasının bir sene daha sürme ihtimaline karşı önlemler düşünen Grayscale, Genesis tarafına üç maymun oynuyor gibi görünüyor.

Genesis İflas Ederse, Grayscale Devrilecek mi?

Yaklaşık 50 milyar dolarlık bir varlığı yöneten Digital Currency Group (DCG), bünyesinde yaşanan sorunlar karşısında kartlarını açık oynamıyor. Dev şirket, sosyal medyada dönen senaryolara aldırış etmedi.

Yıllık 50 milyon dolarlık bir getirisi olan haber kanalı CoinDesk, DCG‘nin satışa koymayı planladığı şirketler arasında yer alıyor. DCG, bu satıştan elde edeceği gelir ile borç yükünü hafifletmeyi amaçlıyor. Haber kanalının satılacağı iddiaları, DCG‘nin olayları aslında ciddiye aldığını öne çıkardı.

FTX senaryosu tekrarlanır ve Genesis iflas ederse, kardeş şirketleri de bu durumdan etkilenebilir. Geçen yıl sahip olduğu gücünden oldukça uzak olan Grayscale, Genesis‘in batmasından en çok etkilenebilecek şirketler arasında yer alıyor. Genesis‘in çöküşü, tüm ortak şirketlere güvensiz bir hava oluşturacak. Kurumsal yatırımcılara hizmet veren Grayscale, bu durum karşısında hisse fiyatlarında düşüş ve GBTC‘den çıkışlar ile karşı karşıya kalabilir.

Grayscale Bitcoin Trust hisseleri 55 dolar seviyelerinden, 8 dolar seviyelerine kadar düştü. Piyasa koşullarının bu sarsıcı etkisine, Genesis iflası da katkıda bulunabilir. Ortak şirketlerden birinin batması, diğerlerine ne kadar güven ortamı yaratır bilinmiyor. Ancak yatırımcılar, aynı oyunda iki kere mat olmak istemez.

Grayscale Çöküşü, DCG’nin Sonunu Getirir mi?

Digital Currency Group

Genesis tarafında yaşanabilecek olası iflas süreci, Grayscale hisse fiyatlarında düşüşleri ve kurumsal yatırımcı çıkışlarını doğurabilir. Böyle bir durumun olması halinde, Grayscale varlıkları da sıkıntılı duruma düşecektir. Domino taşı etkisiyle tüm kardeş şirketleri etkileyecek olaylar, en son DCG tarafında yankı bulabilir.

Bir şema olarak incelemek gerekirse;

1- Genesis iflası ve milyarlarca dolarlık borç yükümlülüğünün ana şirket DCG‘ye kalması.
2- DCG, borç yükümlülüklerinden kurtulmak amacıyla CoinDesk‘in satılması.
3- Oluşacak panik ve korku ortamı nedeniyle, Grayscale yatırımcılarının varlıklarını çekmesi.
4- Yatırımcı çıkışına maruz kalan Grayscale tarafında, hisse fiyatlarının azımsanmayacak düşüşü.
5- Hisse değeri kaybı ve yatırımcı çıkışları nedeniyle, Grayscale tarafında oluşabilecek likidite sıkıntıları.
6- Grayscale tarafında oluşan likidite sıkıntılarında, DCG tarafının yaşayacağı zorluklar.
7- Ayakta kalmak isteyen dev şirketin elindeki tüm kripto paraları nakite dönüştürmeye başlaması.

Domino taşları bu şekilde diyebiliriz. Ancak, DCG şirketinin 50 milyar dolarlık bir varlığı yönettiğini de unutmamak gerekiyor. Bu senaryo, FTX iflasının benzeri olarak yorumlandı. FTX‘in çöküşü, yöneticilerin para hırsı ve yatırımcı varlıklarını kullanması nedeniyle gerçekleşti. DCG tarafında böyle bir problemler basına yansımadı. Sadece, varlıklarda yaşanan krizler gündemde yer edindi.

Ayrıca bu çöküş senaryosunda, kripto endüstrisi de ağır bir yara alabilir. Çünkü, şirket ayakta kalmak için elinde tuttuğu kripto varlıkları nakite çevirmek isteyecektir.

Yine de kötü aktörlerinden bir bir arınan kripto endüstrisi, yakın gelecekte daha güvenilir bir sektör haline gelebilecek güce sahip.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner