Yükleniyor...

Çarpıcı İddia: Bitcoin’in Hakimiyeti Aslında %75’ten Fazla!

Geçmişte Facebook'ta proje yönetim başkanı olarak görev alan Avichal Garg çarpıcı bir iddia ortaya attı.

Bitcoin Fiyatı BTC Selcoin

Geçmişte Facebook’ta proje yönetim başkanı olarak görev alan Avichal Garg çarpıcı bir iddia ortaya attı. Garg, CoinMarketCap’teki Bitcoin’in hakimiyet oranının gerçeği yansıtmadığı görüşünde.

Garg’a göre Bitcoin’in hakimiyeti aslında yüzde 75’ten fazla. Ona göre likiditesi neredeyse sıfıra düşmüş kripto para birimlerini hesaba katmaya gerek yok. Likiditesi neredeyse sıfıra düşmüş bu kripto paralara ölü kripto para deniyor ve bu projelerdeki sermayeler ya unutulmuş ya da yatırımcıları tarafından dikkate değer bulunmadı için hareket etmeden duruyor.

Garg, bu noktada ölü kripto paraların dikkate alınmaması gerektiğini belirterek şunları ifade etti:

“Aslında Bitcoin’in hakimiyet oranı yüzde 75’in üzerinde. Ve belki de uzun zamandır zaten yüzde 60’ın üzerinde seyrediyordu. CoinMarketCap aslında Bitcoin’in hakimiyet oranını saptarken yanlış hesap yapıyor. Çünkü 0 likiditeye sahip olan kripto paraları da hesaba katıyor. Bu projelerin kağıt üzerinde bir değerleri olsa da aslında toplamları sıfıra eşit! Bu yüzden gerçekte Bitcoin tek başına piyasanın yüzde 75’inden fazlasına hakim.”

CoinMarketCap’in verilerine göre yayın sırasında Bitcoin’in hakimiyet oranı yüzde 68,7 seviyesinde. Coingecko’un verilerine göre ise Bitcoin’in hakimiyeti yüzde 68,4 seviyesinde bulunuyor. Chart Viewer’ın verileri ise oldukça farklı. Bu siteye göre Bitcoin’in hakimiyet oranı yüzde 70 seviyesinde bulunuyor. Sonuç olarak kaynakların verileri her ne olursa olsun Bitcoin’in hakimiyetinin son 2.5 yılın zirvesinde olduğunu söyleyebiliriz.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x