Yükleniyor...

Dünyada Bir İlk! Seul Belediyesi Kendi Kripto Parasını Çıkarıyor

Asya ülkelerinin büyük kısmının kripto paralara olan ilgisi malumunuz.

Seul Belediyesi Kripto Para S Coin

Asya ülkelerinin büyük kısmının kripto paralara olan ilgisi malumunuz. Bu ülkeler arasında en dikkat çekeni ise şüphesiz Güney Kore.

Güney Kore’de kripto para ve Blockchain endüstrisinde yaşanan gelişmeler son derece dikkat çekici. En son Güney Kore’nin ikinci büyük şehri olan Busan, Blockchain çalışmaları için düzenlenmemiş bölge ilan edildi.

Şimdi ise Güney Kore’nin başkenti Seul Belediyesi Blockchain tabanlı hizmetini kullanıma sokuyor. Şehir yönetimi bu hizmetleri için BNK Busan Bankası ile S-Coin adında ortak bir kripto para geliştiriyor.

Geçtiğimiz yılın Ekim ayında Seul Belediye Başkanı Won Soon, şehirdeki Blockchain tabanlı kamu hizmetlerini desteklemek için 108 milyon dolarlık bir bütçe ayırdıklarını duyurmuştu. Bu bütçe ile Seul’da uygulanacak Blockchain tabanlı sistem önümüzdeki Kasım ayında uygulamaya alınacak.

Seul kent sakinleri kamu hizmetlerinden yararlanmak ve vergilerini ödemek için S-Coin’i kullanabilecekler. S-Coin kullanımı bununla da sınırlı olmayacak. Bazı sosyal desteklerin dağımı S-Coin üzerinden yapılacak ve belediye anketlerine katılanlara bedava S-Coin dağıtımı yapılacak. ZeroPay ile entegre bir şekilde çalışacak olan S-Coin’lerle alışveriş ve harcamalar yapılabilecek.

Seul Belediyesi S-Coin ile birçok bürokratik engeli ortadan kaldırmayı umuyor. Bu sayede kent sakinlerinin kamu hizmetlerine ulaşımı kolaylaşacak. Seul Belediyesi ayrıca belediye çalışanlarının maaş ve sigorta ödemelerini Blockchain sistemi üzerinden takip etmeyi planlıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner