Yükleniyor...

Casper Network (CSPR) Nedir?

Casper Network, kurumların gizlilik tercihlerini geliştirmek için tasarlanmış bir protokoldür.

casper network 1

Casper Network, kurumların gizlilik tercihlerini geliştirmek için tasarlanmış bir protokoldür. Bunu yaparken

Casper Network Nedir?

Casper Network, kullanılabilirlik, ademi merkeziyetçilik, güvenlik veya ölçeklenebilirlikten ödün vermeden gerçek dünya uygulamaları için oluşturulmuş bir Layer-1 Proof of Stake (PoS) blokzincir ağıdır. Casper Labs, 31 Mart 2021’de Casper’ın ana ağını resmi olarak başlatmıştır.

Protokol, esnek gizlilik izinlerine, düşük gecikme süresine ve güvenliğe odaklanarak kurumsal benimseme için tasarlanmıştır. Casper, kuruluşların güvenlik veya performanstan ödün vermeden gizlilik tercihlerine bağlı olarak genel, izinler ve özel ağ yinelemeleri arasında seçim yapmasını sağlar.

Bu, Casper ile ortaklıklar geliştirmek için birden fazla kuruluşu ve Web3 ekibini birbirine bağlamıştır.

casper network

Casper Network Nasıl Çalışır?

Casper ağının çalışma mantığını anlayabilmek için, ağın özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

CBC-Casper Proof of Stake: CBC Casper, çeşitli potansiyel avantajlara sahip olan ve muhtemelen gelecekte ETH 2.0 tarafından benimsenecek olan bir PoS mutabakat protokolleri ailesidir. Bunu, hayal edebileceğiniz hemen hemen her veri yapısı üzerinde mutabakat protokolleri tasarlamak için bir plan olarak düşünebilirsiniz.

Kurumsal Optimize Edilmiş: İşletmeler, ağ üzerinde özel veya izin uygulamaları oluşturmayı seçebilir. Ağ, teknolojik engelleri azaltır ve daha fazla şirketin blockchain teknolojisini iş modellerine dahil etmesine olanak tanır.

Ölçeklenebilir: Casper’ın kullanıcılara sağladığı bir başka önemli fayda da ölçeklenebilirliktir. Casper’ın PoS mimarisi, ağlara neredeyse sınırsız depolama kapasitesi sağlayan parçalamayı mümkün kılacaktır.

Gelecek Kanıtı: Casper Network de yükseltilebilir. Casper, işletmelerin önceden belirlenmiş maliyetlerle önceden gaz rezerve etmelerini sağlayacak ve gelecek için plan yapmayı kolaylaştıracak tahmini bir gaz vadeli işlem piyasası geliştirmektedir. Ek olarak, WebAssembly desteği, kripto olmayan geliştiricilerin hızlı bir şekilde dahil olmasını sağlar.

Bunun yanı sıra Casper geliştiricileri, Casper Network’ün alternatif blokzincirlere göre ne kadar enerji verimli olduğunu belirlemek için sistemler arasında güç kullanımı karşılaştırma verileri çalıştırdı. Bunun için ise Casper Network’teki tek bir düğümün güç kullanımını araştırarak başladılar.

Not: 400 düğümdeki Casper Ağı, Ethereum ve Bitcoin ile karşılaştırıldığında sırasıyla yüzde 47 bin ve yüzde 136 bin daha fazla enerji verimlidir.

CSPR Coin Nedir?

CSPR coin, Casper ağının yerel kripto para birimidir. Casper, ağı korumak ve sürdürmek için PoS mutabakat mekanizmasına katılan doğrulayıcıları ödüllendirmek için CSPR coin’lere güvenir.

 • Ağ ve İşlem Ücreti: CSPR madeni paraları ayrıca işlem ücretlerini ödemek ve düğümleri hesaplama gücü ve bant genişliğini telafi etmek için kullanılır.
 • Yönetişim: Casper, doğrulayıcıları ağ işlemlerini işleyen ve ağdaki blokları onaylayan CSPR tokenları ile ödüllendirir.

Casper’ın müşterileri çoğunlukla büyük şirketlerdir. Bu şirketlerin zaten çok sayıda sadık müşterisi var. Sonuç olarak, Casper projeyi her kuruluşa başarılı bir şekilde dağıttığında, büyük ağ etkileri yaratılacaktır.

CSPR Coin Arzı ve Fiyatı Ne Kadar?

Kripto paraların arzı, söz konusu kripto paranın dolaşımda olan toplam miktarını ifade eder. Kripto para birimleri genellikle bir arz sınırına sahiptir, yani ne kadarının dolaşımda olabileceği belirlenmiştir. Bu sınır, kripto para biriminin blok zincirindeki protokol tarafından belirlenir ve genellikle sabit bir sayıdır. Casper coin arzı 11 milyar adettir.

Kripto varlıklarının fiyatları, kripto para borsaları üzerinde işlem gördüğü için borsalarda meydana gelen arz-talep dengesine göre değişebilir. Borsalarda işlem gören bir kripto para biriminin fiyatı, o borsanın işlem hacmi, likidite seviyesi, borsadaki diğer kripto varlıkların fiyatı ve yatırımcıların işlem stratejileri gibi faktörlere bağlı olarak değişebilir.

CSPR coin güncel fiyatı şu şekildedir:

casper-network

Casper Network (CSPR)

0.022866 $

CSPR En Yüksek Kaçı Gördü?

CSPR coin en yüksek fiyatı yani ATH seviyesi 12 Mayıs 2021 tarihinde 1,33 USD olarak kaydedilmiştir. ATH, yatırımcılar için önemli bir gösterge olabilir çünkü varlığın önceki en yüksek seviyesini aşması, o varlığın büyümesine ve olası karlılık potansiyeline işaret edebilir. Ancak, ATH’nin aşılması her zaman olumlu sonuçlar doğurmaz ve fiyatlar düşebilir veya dalgalanabilir. Bu nedenle, ATH’nin aşılması, yatırımcılar için sadece bir gösterge olarak kabul edilmeli ve yatırım kararlarına tek başına etki etmemelidir.

CSPR En Düşük Kaçı Gördü?

Casper coin en düşük fiyatı yani ATL seviyesi 18 Haziran 2022’de 0,02 USD’dir. Kripto para dünyasında “dip” denilen ATL seviyesi, belirli bir kripto para biriminin fiyatının en düşük seviyeye ulaştığı zaman dilimini ifade eder. Dip, bir kripto para biriminin değer kaybının zirve noktasıdır ve fiyatın daha da düşmesine engel olabilecek bir noktadır.

Casper Network Coin Hangi Borsalarda?

Kripto para borsaları, farklı şirketler veya kişiler tarafından çıkarılmıştır. Örneğin, Binance, Changpeng Zhao tarafından kurulmuştur ve Coinbase, Brian Armstrong ve Fred Ehrsam tarafından kurulmuştur. Ancak, borsaların kurulması genellikle bir takım yatırımcılar tarafından finanse edilir.

Casper Network satın alınabilecek kripto para borsaları aşağıdaki gibidir:

 • KuCoin
 • Bithumb
 • OKX
 • Gate.io
 • Huobi
 • Bitget
 • BKEX
 • Bitrue
 • BitMart
 • XT.COM

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner