Yükleniyor...

Çay Tüccarı, Litecoin ile Ödeme Almak için Kendi Servisini Kurdu

Çayların direkt olarak tarladan toplanarak müşteriye sunulduğu çevrimiçi bir hizmet sunan Tealet, geçtiğimiz aylarda Bitcoin ile ödeme kabul etmeye başlamıştı.

Çayların direkt olarak tarladan toplanarak müşteriye sunulduğu çevrimiçi bir hizmet sunan Tealet, geçtiğimiz aylarda Bitcoin ile ödeme kabul etmeye başlamıştı. Firmanın bu yöndeki atılımında en önemli etken, aradaki komisyoncuları işin içinden çıkarıp, müşteriyle direkt olarak etkileşim kurma ve ödeme işlemleri daha hızlı gerçekleştirme isteğiydi.

Tealet firması, Hawaii’den Las Vegas’a taşındığında, Bitcoin’in en çok kullanıldığı yerde bulunmasıyla, bir anda Bitcoin kriptopara topluluklarında önemli roller üstlenmeye başladı.

Tealet firması 17 Eylül 2013 tarihinden bu yana, toplam gelirinin 45%’sini Bitcoin kullanıcılarından sağlamakta. Bu müşteriler, Tealet’in geniş kataloğunu satın alan veya aylık çay teslimatı için abone olan şahıslardan oluşuyor.

Şirket CEO’su Elyse Petersen ve web developer Cody Moniz, diğer dijital para birimleri ile de ödeme alarak bu işi genişletmeyi düşündüler ve seçtikleri diğer dijital para birimi de, Litecoin oldu. Fakat yaptıkları pazar araştırmasından sonra, Coinbase’in Litecoin için bir desteğinin olmadığını gördüler ve bu yüzden kendi servislerini geliştirmeye karar verdiler.

Litecoin Seçimi

Bitcoin’de elde ettiği başarıya rağmen Petersen, eğer MBA yaparken tanıştığı arkadaşı Warren Togami (Litecoin – lead developer) ve Tealet geliştiricisi Moniz’in işe olan tutkusu olmasaydı, bu kadar çabuk Litecoin entegrasyonunu tamamlayamazdı.

Fakat tüm bu gelişmelere rağmen, Tealet’in hâlâ Litecoin/Dolar exchange i için gerekli olan pürüzsüz ve düşük riskli değişim sağlayacak uygulama yoktu.

Petersen, “Farklı seçenekleri görmek için bir çok araştırma yaptık. Piyasada Litecoin ile ödeme alan yerler vardı fakat, tüm bu prosesler manuel olarak işliyordu. Alışveriş yapılacağı sıradaki işlemlerde size bir Litecoin adresi veriliyor, buradan ödeme alınıyor ve siparişler manuel olarak yönetiliyordu.”

Bu sistem günde 100 sipariş alan Tealet için uygun bir sistem değildi.

Çözüm Geliştirme Aşaması


Moniz’in iki haftalık uğraşı ile, sitenin Litecoin ile ödeme alması için iyi bir sistem geliştirildi ve bu sistem Warren tarafından kalite testine tutulduktan sonra 5 Şubat 2014 tarihinde yürürlüğe kondu. Artık müşteriler sipariş verirken ödeme yapacakları ekranda; bankamatik kartı, kredi kartı, Bitcoin ve Litecoin’den oluşan bir ödeme seçeneği listesi ile karşılaşıyordu.

tealet litecoin

Ödeme seçeneği tercih edildikten sonra, Litecoin ile ödeme yapmanız için size bir QR kodu veriliyor ve bu kod 30 dakikalık bir süre içerisinde ödeme yapmanız için geçerli oluyor. Satın alma için Litecoin adresi de mevcut.

Petersen şu anda hâlâ Litecoin’i Bitcoin ve dolara çevirirken manuel olarak işlem yaptıklarını, bu işi yaparken de kur fiyatlarının değişmesinin kendileri için bir risk oluşturduğunu belirtti. Fakat Petersen, Litecoin ile ödeme aldıkları için çok mutlu ve bu prosesleri ileride daha da geliştireceklerinden ümitli.

Tealet CEO’su, şu anda Litecoin servisi sunan GoCoin ile ilgili araştırma yaptıklarını ve GoCoin servisine geçiş yapma olasılıklarının olduğunu belirtti. Ama her şeye rağmen Litecoin ödemesi alabilmek için gösterilen azim ve çaba, Bitcoin ve Litecoin’in ne kadar popüler olduğunu gösteriyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner