Yükleniyor...

Çekiç Formasyonu Nedir, Ne Anlama Gelir? Ters, Tepede, Yükselen Çekiç Formasyonu

Çekiç mum kalıpları teknik analizde en çok kullanılan kalıplardan biridir.

mum

Çekiç mum kalıpları teknik analizde en çok kullanılan kalıplardan biridir. Sadece kriptoda değil, hisse senetlerinde, endekslerde, tahvillerde ve forex ticaretinde de. Çekiç mumlar, fiyat hareketi traderların yükseliş veya düşüş trendlerinden sonra potansiyel geri dönüşleri tespit etmelerine yardımcı olabilir. Bağlama ve zaman çerçevesine bağlı olarak, bu mum kalıpları bir düşüş trendinin sonunda bir yükselişin tersine döndüğünü veya bir yükseliş trendinin ardından düşüş eğiliminin tersine döndüğünü gösterebilir. Diğer teknik göstergelerle birlikte çekiç mumları, traderlara uzun ve kısa pozisyonlar için iyi giriş noktaları sağlayabilir.

Yükselen çekiç mumları, bir düşüş trendinden sonra ortaya çıkan çekiç ve ters çekiç formasyonudur. Çekiç mumlarının düşüş varyasyonları, bir yükseliş trendinden sonra ortaya çıkan asılı adam ve kayan yıldız formasyonudur.

Çekiç Formasyonu Nedir?

Çekiç formasyonu, çeşitli finansal piyasalarda iyi çalışan bir kalıptır. Trader’ların fiyat hareketine bakarken sonuçların olasılığını ölçmek için kullandıkları en popüler mum formasyonlarından biridir.

Temel analiz ve diğer piyasa analiz araçları gibi diğer alım satım yöntemleriyle birleştiğinde, çekiç mum formasyonu alım satım fırsatları hakkında fikir verebilir.

Mum Formasyonu nasıl çalışır?

Bir mum grafiğinde, her mumdan, seçtiğiniz zaman dilimine göre bir dönemle ilgilidir. Günlük bir grafiğe bakarsanız, her mum bir günlük alım satım faaliyetini temsil eder. 4 saatlik bir grafiğe bakarsanız, her mum 4 saatlik alım satım işlemlerini temsil eder.

Her mum, mum gövdesini oluşturan bir açılış fiyatı ve kapanış fiyatına sahiptir. Ayrıca, o dönem içindeki en yüksek ve en düşük fiyatları gösteren bir fitili (veya gölgesi) vardır.

Çekiç Mum Formasyonu nedir?

Bir mum, uzun bir alt fitil ile birlikte küçük bir gövde gösterdiğinde bir çekiç mum oluşur. Fitil (veya gölge), mum gövdesinin en az iki katı büyüklüğünde olmalıdır. Uzun alt gölge, alıcılar açık fiyatın üzerine çıkarmadan önce satıcıların fiyatı aşağı ittiğini gösterir.

Aşağıda açılış fiyatını (1), kapanış fiyatını (2) ve fitili veya gölgeyi (3) oluşturan iniş ve çıkışları görebilirsiniz.

mum12

Boğa çekiçleri

Çekiç Mum Formasyonu

Kapanış fiyatı açılış fiyatının üzerinde olduğunda bir yükseliş mum çekici oluşur, bu da alıcıların o ticaret döneminin bitiminden önce piyasa üzerinde kontrol sahibi olduğunu gösterir.

Cekic

Ters Çekiç Mum Formasyonu

Açılış fiyatı kapanış fiyatının altına düştüğünde ters bir çekiç oluşur. Gövdenin üzerindeki uzun fitil, fiyatı yükseltmeye çalışan bir satın alma baskısı olduğunu gösteriyor, ancak mum kapanmadan önce sonunda geri çekildi. Normal çekiç mum kadar boğa olmasa da, ters çevrilmiş çekiç aynı zamanda bir düşüş trendinden sonra ortaya çıkan bir yukarı dönüş formasyonudur.

Cekic 1

Ayı Çekiçleri

Asılı Adam Mum Formasyonu

Ayı çekiçli şamdan asılan adam olarak bilinir. Açılış fiyatı kapanış fiyatının üzerinde olduğunda oluşur ve kırmızı bir mumla sonuçlanır. Bir düşüş çekici üzerindeki fitil, pazarın satış baskısı yaşadığını gösterir ve bu da aşağı yönde potansiyel bir geri dönüş olduğunu gösterir.

Cekic 2

Kayan Yıldız Mum Formasyonu

Düşen ters çekici, kayan yıldız şamdanı olarak adlandırılır. Normal bir ters çevrilmiş çekiç gibi görünüyor, ancak yükselişten ziyade potansiyel bir düşüş eğilimini gösteriyor. Başka bir deyişle, kayan yıldız şamdanları, bir yükseliş trendinden sonra oluşan ters çevrilmiş çekiçler gibidir. Açılış fiyatı kapanış fiyatının üzerinde olduğunda oluşurlar ve fitil, yukarı yönlü piyasa hareketinin sona erebileceğini gösterir.

Cekic 3

Potansiyel trend dönüşlerini tespit etmek için çekiç şamdan kalıpları nasıl kullanılır?

Boğa çekiç mumları, düşüş trendleri sırasında ortaya çıkar ve potansiyel bir fiyat tersine dönüşünü işaret ederek düşüş trendinin altını işaret eder.

Düşen bir çekiç mum, asılı duran bir adam veya kayan bir yıldız olabilir. Bunlar, yükseliş trendlerinden sonra ortaya çıkıyor ve aşağı yönde potansiyel bir geri dönüş olduğunu gösteriyor.

Bu nedenle, alım satımda çekiç şamdanları kullanmak için, önceki ve sonraki şamdanlara göre konumlarını göz önünde bulundurmanız gerekir. Tersine çevirme modeli, bağlama bağlı olarak ya atılır ya da onaylanır.

Çekiç şamdan desenlerinin güçlü ve zayıf yönleri

Her şamdan modelinin artıları ve eksileri vardır. Ne de olsa hiçbir teknik analiz aracı veya göstergesi, herhangi bir finansal piyasada %100 kârı garanti edemez. Çekiç şamdan grafiği modelleri, hareketli ortalamalar, trend çizgileri, RSI, MACD ve Fibonacci gibi diğer ticaret stratejileriyle birleştirildiğinde daha iyi çalışma eğilimindedir.

Güçlü

Çekiç şamdan deseni, herhangi bir finansal piyasada trend dönüşlerini tespit etmek için kullanılabilir.

Traderlar, çekiç mumlarını birden fazla zaman diliminde kullanabilir, bu da onları günlük ticarette faydalı kılar.

Zayıflık

Çekiç mum formasyonları bağlama bağlıdır. Trend dönüşlerinin gerçekleşeceğine dair bir garanti yoktur.

Çekiç mum formasyonları tek başlarına çok güvenilir değildir. Yatırımcılar, başarı şansını artırmak için bunları her zaman diğer stratejiler ve araçlarla birleştirmelidir.

Çekiç Şamdan vs Doji: Fark Nedir?

Dojiler, vücudu olmayan çekiçler gibidir. Bir Doji şamdanı aynı fiyattan açılır ve kapanır. Bir çekiç şamdan, olası bir fiyat tersine dönüşünü gösterirken, bir Doji genellikle konsolidasyon, devam etme veya piyasa kararsızlığı önerir. Doji mumları genellikle nötr kalıplardır, ancak bazı durumlarda yükseliş veya düşüş trendlerinden önce gelebilirler.

Dragonfly Doji, vücudu olmadan bir çekiç veya asılı adam gibi görünüyor.

Mezartaşı Doji, ters çevrilmiş bir çekiç veya kayan bir yıldıza benzer.

Yine de çekiçler ve Dojiler kendi başlarına pek bir şey söylemezler. Her zaman piyasa trendi, çevreleyen mumlar, işlem hacmi ve diğer metrikler gibi bağlamı göz önünde bulundurmalısınız.

Son Sözler

Çekiç mum formasyonu, traderların potansiyel trend dönüşlerini tespit etmelerine yardımcı olan kullanışlı bir araç olsa da, bu modeller tek başına mutlaka bir alım veya satım sinyali değildir. Diğer ticaret stratejilerine benzer şekilde, çekiç mumları, diğer analiz araçları ve teknik göstergelerle birleştirildiğinde daha kullanışlıdır.

Ayrıca, işlemlerinizin ödül oranını değerlendirerek uygun risk yönetiminden yararlanmalısınız. Yüksek volatilite anlarında büyük kayıplardan kaçınmak için stop-loss emirlerini de kullanmalısınız.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner