Yükleniyor...

Celer Network (CELR) Nedir?

Celer Network, herkesin merkeziyetsiz uygulamalar (dApp'ler) oluşturup kullanabileceği, ölçeklenebilen bir platformdur.

Celer Network

Celer Network, herkesin merkeziyetsiz uygulamalar (dApp’ler) oluşturup kullanabileceği, ölçeklenebilen bir platformdur. Özellikle geliştiricilere verimli likidite kullanımı ile tutarlı uygulama kullanım mantığına ve paylaşılan durumlara erişim elde etmek için kullanım alanları yaratmaktadır.

Dr. Mo Dong, Dr. Junda Liu, Dr. Xiaozhou Li ve Dr. Qingkai Liang projenin kurucu ortakları olarak dikkat çekmektedir. Celer platformu aynı zamanda ödeme ve akıllı sözleşme konusunda hızlı, basit ve güvenli zincir dışı işlem çözümleri sunmaktadır. CELR Coin ise Ethereum ağı üzerinde çalışan bir tokendır.

Celer Network (CELR) ağı, blok zinciri üzerinden bir ödeme veya anlaşma gibi iki taraf arasındaki herhangi bir keyfi etkileşimin durumunu izlemek için durum kanalları olarak bilinen bir tür katman-2 çözümü kullanmaktadır. İki veya daha fazla tarafın, (Ethereum gibi) altta yatan bir katman-1 zincirindeki olayları tamamlamadan önce akıllı bir sözleşme aracılığıyla birbirlerine yeniden değer atayabilecekleri yüksek hızlı, düşük ücretli bir ödeme kanalı açmasına izin vererek çalışmaktadır.

Celer Network 1

Celer Network projesinin avantajlarını inceleyecek olursak:

  • Celer Network çeşitli oyunları desteklemektedir. Kullanıcıların bu oyunları oynarken hiçbir takılma, donma, gecikme sorunları yaşamamaları için hızlı bir altyapı desteği sağlamaktadır.
  • Celer Network, blokzincirlerin karşılaştığı sorunlar için katman 2 ölçeklendirme çözümü sunmaktadır.
  • Kullanıcılar, zincir dışı akıllı kontratlarda işlemleri ücretsiz gerçekleştirmektedir.
  • Merkeziyetsiz uygulamaları, katman 2 ölçeklendirme sistemi sayesinde binlerce kat daha hızlı bir duruma getirmektedir. Böylece kullanıcılar bu uygulamalar üzerinden anında transfer gerçekleştirebilir. 
  • Kullanıcılar, Celer Network projesinin özelliklerinden ancak Celr coin aracılığıyla yararlanabilirler.
  • Bu proje, yazılım geliştirme kitine sahiptir. Bu yazılım sayesinde girişimcilere çeşitli fırsatlar sunmaktadır. Girişimciler istedikleri bir alanda uygulama geliştirebilirler. Celer projesi, bu uygulamaların Android, IOS ve web uyumlu olmasını sağlamaktadır.

Celer Network farklı kullanım şekillerine sahiptir. Başlıca kullanım alanları ise şu şekildedir:

  • Likidite Desteği Açık Artırması sürecinde kullanılmaktadır.
  • Likidite taahhüdü ispatı sürecinde kullanılarak büyük likidite havuzu meydana getirmek.
  • Hizmet ve işlemler karşılığında ortaya çıkan komisyonları zincir dışı sağlayıcılara ödeme ve ek maliyetleri karşılamak.

Celer Network, kripto blok zincir ağlarının verimini artırmak için ölçeklenebilirlik konusuna odaklanmıştır. Substrat framework kullanılarak geliştirilen ilk projeler arasında yer almaktadır. Gelecekte ortaya çıkacak küresel merkeziyetsiz blok zincir yapılarına karşı kurum içi çözümlerin sonuç getirmeyeceğinden emin olarak yoluna devam etmektedir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner