Yükleniyor...

Cemil Şinasi Türün: SPK, Bu Ay İçinde Kripto Paraların Regülasyonu Konusunda Açıklama Yapabilir

Blockchain ve kripto para dünyasının tanınmış üç ismi; Cemil Şinasi Türün, Erkan Öz ve İsmail Hakkı Polat, 2 Haziran'da BTCHaber’in online canlı yayını KriptoVeteran’da bir araya geldi.

Cemil Şinasi Türün

Blockchain ve kripto para dünyasının tanınmış üç ismi; Cemil Şinasi Türün, Erkan Öz ve İsmail Hakkı Polat, 2 Haziran’da BTCHaber’in online canlı yayını KriptoVeteran’da bir araya geldi. Canlı yayında ABD ve Çin arasındaki gerginliğin kripto para piyasalarına yansımaları, Goldman Sachs’ın Bitcoin ve diğer kripto paralara neden olumsuz yaklaştığı, Facebook’un yeni Libra planı ve Satoshi Nakamoto’nun kim ya da kimler olabileceği konularına değinildi.

Canlı yayının ilerleyen dakikalarında bir izleyiciden gelen “Türkiye’de kripto paraların regülasyonu ne zaman olacak?” sorusuna yanıt veren Türün, Haziran ayı bitmeden Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) bu konuda açıklama yapabileceğini şu sözlerle ifade etti:

Türkiye’de kripto paraların regülasyonu konusunda bir çalışma yapılıyor. Bence Haziran ayı bitmeden çalışmaların sonuçları ortaya çıkacaktır. Covid-19’dan dolayı tarihte değişiklik yapılmış olabilir ama değişiklik yapılmamışsa, 20 Haziran civarında SPK’dan bir açıklama gelebilir.

Türün, Türkiye’deki kripto para regülasyonları konusunda ayrıca şunları da söyledi:

Rusya çalışmalarını tamamladı, regülasyonunu yazdı. ‘Assets class, security class  tanımlamalarını, ayrıştırmasını yaptı ve kripto para borsalarını ciddi ANLAMDA zora sokan aNCAK vergi ödeyerek ayakta kalabilecekleri bir form oluşturuldu. Bizim Merkez Bankası’nın da Rusya’daki regülasyonu yazan gruba davet gönderdiğini, en azından görüş aldıklarını biliyorum. Umuyorum Rusya’daki gibi çok sıkıştırıcı bir regülasyon çıkmaz.

KriptoVeteran buluşmasının tekrarını aşağıdan izleyebilirsiniz:

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner