Yükleniyor...

CEO Jack Dorsey: Bitcoin (BTC), Twitter’ın Geleceğinin Büyük Bir Parçası Olacak

Twitter CEO'su Jack Dorsey ilk kez açık bir şekilde Bitcoin'in şirketin geleceğinin "büyük bir parçası" olacağını söyledi.

ceo jack dorsey bitcoin btc twitterin geleceginin buyuk bir parcasi olacak

Twitter CEO’su Jack Dorsey ilk kez açık bir şekilde Bitcoin’in şirketin geleceğinin “büyük bir parçası” olacağını söyledi. Dorsey, Bitcoin’in Twitter’ın Super Follows, Commerce, Subscriptions ve Tip Jar gibi ürünlerine entegre edilebileceğini düşünüyor.

Twitter CEO’su Jack Dorsey, Bitcoin’in şirketin geleceğinin “büyük bir parçası” olacağını söyledi. Dorsey, dünyanın en büyük kripto para biriminin Twitter ürünlerine nasıl entegre edilebileceği konusunda ilk kez bu kadar derinlemesine konuştu.

Perşembe günü Twitter’ın 2021 ikinci çeyrek verilerinin açıklandığı konferansta Dorsey, Bitcoin’in internetin “yerel para birimi” olmak için “en iyi aday” olduğunu ve bunun “insanlar ve şirketlerin gezegenin herhangi bir yerinde serbestçe mal ve hizmet ticareti yapabilecekleri” anlamına geleceğini söyledi:

“İnternetin yerel bir para birimi, küresel bir para birimi varsa, Super Follows, Commerce, Subscriptions, Tip Jar gibi ürünlerle çok daha hızlı hareket edebilir bu böylece gezegendeki her bir kişiye ulaşabiliriz.”

Dorsey, “Bunun geleceğimizin büyük bir parçası olduğunu düşünüyorum. Özellikle sosyal medyayı daha fazla merkezileştirmeyi ve daha fazla ekonomik teşvik sağlamayı düşündüğümüzde, sahip olunacak para biriminin üzerinde çok fazla yenilik olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden, alana bakmaya ve agresif bir şekilde yatırım yapmaya devam etmemizin Twitter ve Twitter hissedarları için son derece önemli olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu. 

Dorsey, Twitter’ın bu yönde düşünen tek kişi olmadığını söylemeye devam etti. Facebook’a ve onun kripto para projesi Diem (eski adıyla Libra) ile bir örnek vererek, “Buna bariz bir şekilde ihtiyaç var ve takdir görüyor. Ve bence internete özgü açık bir standart için doğru bir yol, bu yüzden odak noktam ve odak noktamız nihayetinde Bitcoin üzerinde olacak.”

Dorsey’e göre Bitcoin hız ve yenilik sağlıyor ve tamamen yeni kullanım alanları açıyor.

Dorsey, Bitcoin’in sadık bir destekçisidir. Diğer şirketi ödeme firması Square, şimdiden kripto paralara büyük bahisler yapıyor. Kullanıcıların Bitcoin alıp satmasına olanak tanıyan Square’in Cash App’i, bu yılın ilk çeyreğinde 3.51 milyar dolarlık Bitcoin geliri ve aynı dönemde 75 milyon dolarlık Bitcoin brüt karı açıkladı.

Square ayrıca bilançosunda Bitcoin bulunduruyor ve yakın zamanda bir Bitcoin donanım cüzdanı oluşturmaya kararlı görünüyor. Bununla birlikte Square, Bitcoin geliştirme kitleri ve diğer açık kaynak kodları üzerinde çalışan kendi kripto para ekibi Square Crypto’ya sahip.

Tesla CEO’su Elon Musk ile birlikte “B-Word” konferansında yaptığı açıklamada Dorsey, Bitcoin’in kendisine “erken dönem interneti” anımsattığını söyledi. Dorsey, “son derece ilkeli, oldukça garip [ve] her zaman gelişiyor. Bana çocukluğumdaki interneti hatırlattı” dedi.

Dorsey sonunda Bitcoin’in “dünya barışı” yaratmasını veya yaratmasına yardımcı olmasını umuyor.

Dorsey ayrıca Twitter’ın merkeziyetsizliğe de odaklandığını söyledi. Twitter, “sosyal medya için açık, merkeziyetsiz bir standart” oluşturmak için “Bluesky” adlı bir girişimi sürdürüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner