Yükleniyor...

CEX İşlem Hacimleri Nisan Ayında Geriledi

Merkezi kripto borsaları (CEX), dijital varlıkların hareketli bir ilk çeyrekten sonra durulmasıyla birlikte son üç ayda ilk kez işlem hacimlerinde düşüş yaşadı.

islem hacmi

Merkezi kripto borsaları (CEX), dijital varlıkların hareketli bir ilk çeyrekten sonra durulmasıyla birlikte son üç ayda ilk kez işlem hacimlerinde düşüş yaşadı. 

Blockchain veri sağlayıcısı Kaiko’ya göre, merkezi borsalardaki işlem hacimleri art arda üç aylık kazancın ardından geriledi. Verilere göre Nisan ayı hacimleri, Mart ayının neredeyse yarısı kadar yaklaşık 500 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Nisan ayı hacim açısından en düşük ay olurken, Mart ayı işlem hacimlerinin en yüksek olduğu ay oldu. 

Nisan Ayında Yüzde 43,8 Gerileme Yaşandı

Kaiko, Nisan ayındaki düşüşe kadar hacimlerin FTX iflası öncesi seviyelere ulaştığını belirtti. 

Veri sağlayıcı, piyasaların ticaret hacimleri açısından 2020 seviyelerinin üzerinde kaldığını da belirtti. Kaiko tarafından yapılan açıklamada: “Genel olarak, kripto piyasası 2020 boğa koşusu öncesine göre önemli ölçüde daha büyük olmaya devam ediyor” ifadelerini kullandı. 

Blockchain analisti Lars0x’in verilerine göre, yasal merkezi borsa spot hacmi Nisan ayında yüzde 43,8 azalarak 400,5 milyar dolara geriledi. 

Lars0x, düşüşün büyük kısmının Binance’in BTC çiftlerine ücret eklemesinden kaynaklandığını söyledi. Binance, verilere göre yüzde 71,6’lık bir üstünlükle pazar lideri olmaya devam ediyor. Ayrıca, CoinGecko’ya göre Binance’in 24 saatlik işlem hacmi 10 milyar dolar civarında ve bu rakam en yakın rakibi olan 1,1 milyar dolarlık Coinbase’den önemli ölçüde daha büyük. 

CEX hacmindeki düşüş, dijital valık piyasalarının Nisan ortasında 2023’teki en yüksek seviyelerinden geri çekilmeye başlamasıyla gerçekleşti. 16 Nisan’da toplam piyasa değeri son on bir ayın en yüksek seviyesi olan 1,34 trilyon dolara ulaştı. Ancak o tarihten bu yana piyasalar yüzde 7,5 düşüşle 1,24 trilyon dolara geriledi. 

Yılın başından bu yana kripto piyasaları yüzde 50 değer kazandı ancak son altı hafta boyunca büyük ölçüde sınırlı bir aralıkta seyretti. Analistler, piyasaların yılın ilk çeyreğinde bir miktar ısınmış olması nedeniyle düzeltmenin devam edeceğini ima ettiler. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner