Yükleniyor...

Centralized Exchange (CEX) Nedir? Farkı Nedir?

Centralized Exchange yani Merkezi Borsa, merkezi bir kuruluş tarafından özel olarak yönetilen ve alıcılar ve satıcılar arasında kripto varlıklarının işlemlerini kolaylaştıran üçüncü taraf bir platformdur.

Centralized Exchange CEX

Centralized Exchange yani Merkezi Borsa, merkezi bir kuruluş tarafından özel olarak yönetilen ve alıcılar ve satıcılar arasında kripto varlıklarının işlemlerini kolaylaştıran üçüncü taraf bir platformdur.

Centralized Exchange (CEX) Nedir?

Centralized Exchange (CEX), kullanıcıların kripto para birimlerini satın aldığı, sattığı veya takas ettiği yerdir. İşlemleri merkezi olarak doğrulamadan önce, kullanıcıların fonlarını veya dijital para birimlerini dijital bir cüzdanda tutan, doğası gereği velayettir. CEX’ler, işlem hacminden bağımsız olarak, genellikle belirli bir yüzde ile işlem ücretlerini alır. Fiat para birimi ile kripto para birimi satın alabilir veya borsa aracılığıyla bir kripto para birimini başka bir kripto parayla takas etmeyi seçebilirsiniz. Ödemeleri kolaylaştırmak için bir CEX, doğrudan banka transferlerine veya kredi kartlarıyla ödemeye izin vermek için ticari bankalarla çalışabilir.

CEX’ler, platformdaki işlemlerin, örneğin kara para aklama faaliyetleri gibi kötü niyetli veya yasa dışı olmadığından emin olmak için merkezi bir otorite ile de çalışabilir. Merkezileştirilmiş bir CEX, kripto para birimleri ile güvenlik sağlayabilir ve çok çeşitli hizmetlerle kullanıcı deneyimini iyileştirebilir. Bu hizmetler, işlemleri kullanıcılar için daha güvenilir, verimli ve güvenli hale getirir. Ayrıca, merkezi olmayan veya hibrit borsalara kıyasla CEX’lerin kripto kullanıcıları arasında daha yaygın olarak kullanılmasının ana nedenleridir.

CEX’lerin merkezileştirilmesine rağmen, işlemlerde kullanılan kripto para birimi hala merkezi değildir, bu da CEX’in herhangi bir kripto varlığı için ağı veya işlemleri kontrol etmediği anlamına gelir. CEX, alıcılar ve satıcılar arasındaki işlemleri kolaylaştırmaya hizmet eden merkezi bir varlık tarafından işletilen bir üçüncü taraf platformudur.

Centralized Exchange Nasıl Çalışır?

Üçüncü taraf bir platform olarak, bir CEX, kullanıcılar arasında kripto varlıklarının işlemlerinde tarafsızlık, güvenlik ve verimlilik sunar. Bu nedenle, kullanıcılar kripto varlıklarını kendi aralarında değiştirmek yerine, fonlarını borsadaki dijital bir cüzdana yatırmayı seçebilirler. Fonların velayetini aldıktan sonra, CEX, kullanıcılara karşılık gelen miktarda IOU veya kredi çıkaracaktır. Bu borç senetleri veya krediler, işlemler gerçekleştirilirken CEX tarafından izlenir ve bunları para çekme noktasında gerçek itibari para birimine dönüştürür. Bu, traderlar arasındaki alış ve satış emirlerini kaydeden bir emir defterinin bakımı yoluyla yapılır.

Bu alış ve satış emirleri, esasen kullanıcılar tarafından belirli bir fiyattan kripto para satın alma veya satma talepleridir. Bu, platformu kullanıcılar arasında alım ve satım emirlerini hesaplayabilen, eşleştirebilen ve yürütebilen CEX’ler tarafından toplanır. Bir CEX’in işlemleri hızlı ve verimli bir şekilde işleme yeteneği, kripto kullanıcılarının platformda kripto varlıkları alıp satmasını kolaylaştırır.

Centralized Exchange Sınırlamaları

CEX’teki işlemler için istikrar ve kolaylık sağlanmasına rağmen, işlem hacmine bağlı olarak her işlemden işlem ücreti olarak alınan yüzde artabilir. Bu, kullanıcıları kripto varlıkları için bir ticaret platformu olarak bir CEX’i düşünmekten caydırabilir.

Ayrıca, CEX’ler genellikle dahili işlemlerini kullanıcılara açıkça sunmazlar. Bu şeffaflık eksikliği, kötü niyetli fiyat ve piyasa manipülasyonuna neden olabilir. Tek bir varlık tarafından etkilenmeyen işlemlerin merkezsizleştirilmesine ve şeffaflığına değer veren bir kullanıcı topluluğu için, bir CEX’in fonlar üzerindeki merkezi kontrolü ve bunları istediği zaman dondurma veya bloke etme yeteneği, kullanıcılar arasında endişe kaynağı olabilir.

Platformda ticaret yapmak isteyen kullanıcılar için kripto varlıklarının koruyucusu olan CEX’ler, aynı zamanda ister içeriden ister dışarıdan olsun, saldırganlar tarafından geniş çapta hedefleniyor ve 2019’da 292 milyon doların üzerinde bir kayba neden oldu. Bu tür koordineli saldırılar ve teknik kesintiler, CEX hizmetlerinde kesinti süresine yol açarak kullanıcılar için ticaret fırsatlarının kaybedilmesine neden olabilir.

dex

Merkezi ve Merkezi Olmayan Borsalar Arasındaki Farklar Nelerdir?

Merkezi borsalar, itibari paradan kripto para birimine (veya tam tersi) alım satım yapmak için kullanılabilir. Ayrıca iki farklı kripto para birimi arasında işlem yapmak için de kullanılabilirler.

Merkezsiz borsalar bir alternatiftir; genellikle “güvenilmez” bir ortam olarak düşünülür. Bu tür borsalar, eşler arası pazarlar olarak işlev görür. Varlıklar asla bir emanet hizmeti tarafından tutulmaz ve işlemler tamamen akıllı sözleşmelere ve atomik takaslara dayalı olarak yapılır.

Merkezi ve merkezsiz borsalar arasındaki en önemli fark, bir aracının bulunup bulunmadığıdır. Merkezsiz borsalar, merkezi borsalara kıyasla daha az yaygın ve daha az popülerdir. Bununla birlikte, her zaman daha fazla merkezsiz borsalar vardır ve gelecekte paraları için merkezi borsalara bir şans verilmesi olasıdır.

Fiat/Kripto Para Çiftleri

Bu noktada, merkezi bir borsanın kripto para birimi/kripto para birimi eşleştirmesi sunması daha yaygındır. Bu, müşterilerin örneğin eter tokenleri için bitcoin ticareti yapmasına olanak tanır. Daha az borsa fiat para birimi/kripto para birimi çiftleri sunar, bu da örneğin USD takasları için Bitcoin’e izin verir.

Bununla birlikte, dünyadaki en büyük kripto para borsalarından bazıları, bu itibari para/kripto para birimi çiftlerini sunanlardır. Bunun bir nedeni, kripto para piyasasına doğrudan erişim noktası olarak hizmet etmeleri muhtemeldir.

Alandaki birçok yatırımcı dijital para birimlerine yatırım yapmak konusunda nispeten yeni olduğundan, bu tür borsalara yönelme olasılıkları daha yüksek olabilir. Bu borsalardan bazıları Coinbase, Robinhood, Kraken ve Gemini’dir.

Merkezi Borsaların Temel Unsurları

Her zaman yeni merkezi kripto para borsaları vardır. Ancak, hepsi başarılı olmayacak ve bu borsaların kapanması nadir görülen bir durum değil. Bir değişimin başarısı veya başarısızlığı çok sayıda faktöre bağlıdır. Ancak, başarının kilit bileşenlerinden biri işlem hacmidir.

Genel olarak konuşursak, işlem hacmi seviyeleri ne kadar yüksek olursa, o borsada gerçekleşmesi muhtemel olan oynaklık ve piyasa manipülasyonu o kadar düşük olur. Volatilite çok önemli bir husustur. İşlemlerin tamamlanması için gereken süre nedeniyle, belirli bir token veya kripto paranın fiyatı, işlemin başlatıldığı zaman ile tamamlandığı zaman arasında değişebilir. Ticaret hacmi ne kadar yüksek olursa ve işlem ne kadar hızlı işlenebilirse, bu dalgalanmanın sorun olma olasılığı o kadar az olur.

Başarılı bir merkezi borsaların bir diğer önemli unsuru güvenliktir. Hiçbir borsa, hack gibi kötü niyetli faaliyetlere karşı tamamen bağışık olmasa da bazıları diğerlerinden daha güvenlidir.

Bir borsanın hack gibi bir olaya tepki verme şekli hiçbir şekilde kesin değildir. Bazı borsalar müşteri kayıplarını geri ödemek için çok çalıştı, bazıları ise bu konuda daha az başarılı oldu. Yine de diğerleri bu tür saldırıların bir sonucu olarak kepenklerini kapattı.

Kripto para birimi alanına girmek isteyen yatırımcılar için, merkezi bir borsa hala bunu yapmanın en yaygın yoludur. Bir borsa seçerken, hangi çiftlerin işlem gördüğü, işlem hacminin ne kadar yüksek olduğu ve borsaların müşterilerini korumak için benimsediği güvenlik önlemleri dahil olmak üzere kullanıcı deneyimini etkileyecek bir dizi faktörü akılda tutmak önemlidir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner