Yükleniyor...

CFTC Nedir? CFTC Açılımı Ne Demek?

CFTC "Commodity Futures Trading Commission"ın kısaltılmış şeklidir ve Türkçe "Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu" anlamına gelir.

cftc us commodity futures trading commission business finance regulation concept

CFTC “Commodity Futures Trading Commission”ın kısaltılmış şeklidir ve Türkçe “Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu” anlamına gelir. CFTC, Amerika Birleşik Devletleri’nde vadeli işlem sözleşmeleri, opsiyonlar ve takaslar dahil olmak üzere türev piyasalarını düzenleyen bağımsız bir federal kurumdur.

CFTC Nedir, Ne İşe Yarar?

“Commodity Futures Trading Commission” kısaltılmış ismiyle CFTC, Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu’dur. Komisyon, Amerika Birleşik Devletleri’nde vadeli işlem sözleşmeleri, opsiyonlar ve takaslar dahil olmak üzere türev piyasalarını düzenleyen bağımsız bir federal kurumdur. Hedefleri, rekabetçi ve verimli piyasaların teşvik edilmesini ve yatırımcıların manipülasyona, kötü niyetli ticari uygulamalara ve dolandırıcılığa karşı korunmasını içerir. Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu Yasası, CFTC’yi 1974’te kurdu.

CFTC, başkan tarafından atanan ve Senato tarafından onaylanan beş komisyon üyesinden oluşur. Komisyoncular, beş yıllık kademeli dönemler için görev yaparlar. Cumhurbaşkanı bu kişilerden birini başkan olarak tayin eder ve aynı siyasi partiden aynı anda en fazla üç komisyoncu gelebilir.

CFTC

Bu beş komisyon üyesi, tarım, enerji ve çevre piyasaları, küresel piyasalar, piyasa riski ve teknoloji odaklı komitelerde görev yapmaktadır. CFTC ile Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) arasındaki işbirliğine odaklanan bir komite etkin değil.

Komitelerin üyeleri belirli endüstrileri, yatırımcıları, vadeli işlem borsalarını, emtia borsalarını, tüketicileri ve çevre gruplarını temsil eder. ABD’de emtia vadeli işlemlerinin ticaretini düzenleyen Emtia Borsası Yasası 1936’da kabul edildi ve yasa, CFTC’nin altında faaliyet gösterdiği yasal çerçeveyi oluşturduğundan beri birkaç kez değiştirildi. Yasaya göre, CFTC, Federal Düzenlemeler Kanunu’nun Başlık 17, Bölüm I’de yayınlanan düzenlemeleri oluşturma yetkisine sahiptir.

SEC ve CFTC Arasındaki Fark Nedir?

SEC ve CFTC farklı kanunlarla oluşturulmuştur, farklı sorumlulukları vardır ve bu sorumlulukları yerine getirmek için farklı yöntemler kullanırlar. İki varlık arasındaki en temel fark, SEC’in menkul kıymetler piyasasını düzenlemesi ve CFTC’nin türev piyasasını düzenlemesidir.

CFTC

CFTC Bölümleri

CFTC organizasyonu, Başkan ve Komiserlerin ofislerinin yanı sıra ajansın 13 faaliyet bölümü ve ofisinden oluşur.

Takas ve Risk Bölümü

Takas ve Risk Bölümünün (DCR) rolü, CFTC’nin Emtia Borsası Yasasına (CEA) tabi tüm işlemlerin finansal bütünlüğünü ve türev piyasalarında sistemik riskten kaçınmayı sağlamak için yasal sorumluluğunu yerine getirmesini sağlamaktır. Haziran 2021 itibarıyla DCR’nin yöneticisi Clark Hutchinson’dur. DCR, türev takas işlemlerinin (DCO’lar) tüm operasyonlarını denetler ve kendi içinde dört şubeye ayrılır:

  1. Takas Politikası
  2. Sınavlar
  3. Risk Gözetimi
  4. Uluslararası ve Yurtiçi Takas Girişimleri

Piyasa Gözetimi Bölümü

Piyasa Gözetimi Bölümü (DMO), CFTC tarafından düzenlenen türev piyasalarının ve bu türevlerin işlem gördüğü borsaların ve tesislerin istikrarını ve piyasa yapısını denetlemekten sorumludur. DMO’nun başlıca işlevlerinden biri, adil, verimli, canlı türev piyasalarını teşvik etmek ve bu kuralların sektördeki en son gelişmeleri ele almasını sağlamak için CFTC düzenlemelerinin geliştirilmesi ve uygulanmasıdır.

Verilerin Bölünmesi

Piyasa Katılımcıları Bölümü gibi, Veri Bölümü de (DOD), Ekim 2020’de CFTC’nin yeniden yapılandırılmasının bir parçası olarak oluşturuldu. DOD, daha önce Piyasa Gözetimi Departmanında (DMO) ve ek analitik işlevlerinde tutulan sorumlulukları yerine getiriyor. .

CFTC’ye göre DOD, rolünü dört temel işlevle yerine getiriyor:

  1. İşbirliği
  2. Entegrasyon
  3. Eğitim
  4. Yürütme

İcra Bölümü

Adından da anlaşılacağı gibi, İcra Dairesi (DOE), Ticaret Borsası Yasası (CEA) ve CFTC düzenlemelerinin ihlallerini tespit etmek, soruşturmak ve kovuşturmakla görevlidir.

DOE aşağıdaki potansiyel ihlalleri araştırır: “dolandırıcılık, Komisyona yanlış beyanlar, yıkıcı ticaret uygulamaları, kötüye kullanma, manipülatif veya aldatıcı bir cihazın kullanımı, fiyat manipülasyonu, yanlış raporlama, muhasebe ihlalleri, kayıt ve uygunluk ihlalleri, bakım veya üretim başarısızlığı gerekli kayıtlar, gerekli raporların yapılmaması, bir tescil ettirenin denetim yapmaması, iş ahlakı standartlarına uymaması ve yasa dışı borsa dışı faaliyetler.”

DOE ayrıca ABD Avukatlık Bürolarına, diğer federal ve eyalet sivil ve kolluk kuvvetlerine ve uluslararası makamlara dava geliştirme ve yargılama konusunda yardımcı olur.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner