Yükleniyor...

CFTC, Gemini Borsasını Mahkemeye Verdi

Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC), Winklevoss kardeşlerin borsası Gemini'yi mahkemeye verdi.

winklevoss

Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC), Winklevoss kardeşlerin borsası Gemini’yi mahkemeye verdi.

Bloomberg’ün haberine göre CFTC, Gemini borsasının düzenleyici Bitcoin vadeli işlem sözleşmesinin doğası konusunda yanlış yönlendirdiği gerekçesiyle borsayı mahkemeye verdi.

İddiaya göre Gemini, operasyonları hakkında CFTC personeli ile gerçekleştirdiği toplantılarda yanlış beyanlarda bulundu.

Chicago merkezli Cboe Global Markets, Aralık 2017’nin başlarında Bitcoin vadeli işlemlerinin başladığını duyurdu. Varlığın o zamanki değeri, bir önceki döngünün zirvesine yaklaşıyordu.

Nakde çevrilen sözleşmeler, Gemini borsasının Bitcoin için yaptığı açık artırma fiyatına dayanıyordu.

Manhattan fedaral mahkemesinde açılan dava, girişimin bu önemli ortaklıkla bağlantılı olup olmadığı konusunda bir bilgilendirmede bulunmadı.

Cboe, Mart 2019’da kripto sektörüne nasıl yaklaşılacağının değerlendirilmesi gerektiğini belirterek Bitcoin vadeli işlemlerini durdurdu. O dönem borsasın bu kararı, kripto için azalan talebe bağlanmıştı.

Kraken yöneticisi ise Cboe’nin Bitcoin vadeli işlemlerini durdurmasının yalnızca talep nedeniyle olmadığına inanıyor.

Gemini, günün erken saatlerinde olumsuz piyasa koşullarını gerekçe göstererek personelinin %10’unu işten çıkardığını açıkladı. Bu işten çıkarmaların, CFTC’nin açmış olduğu dava ile ilgili olup olmadığı bilinmiyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner