Yükleniyor...

Chainalysis: IŞİD Bitcoin Kullanmıyor!

Blockchain şirketi Chainalysis, terörizmi finanse etmek için kripto para kullanımını çevreleyen birçok popüler anlatıyı tartışan bir rapor yayınladı.

Chainalysis IŞİD Bitcoin Kullanmıyor

Blockchain şirketi Chainalysis, terörizmi finanse etmek için kripto para kullanımını çevreleyen birçok popüler anlatıyı tartışan bir rapor yayınladı. Raporda, yanlış bilgilerin yayılması ve bu şekilde sanal para birimleriyle faaliyet gösteren firmaların itibarına zarar verildiğiyle ilgili açıklama yaptı. “Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler için güvenilir bir soruşturma ortağı olarak, teröristlerin kripto para birimini kullanmasını önlemek birincil hedeflerimizden biri” diyor Chainalysis. Firma, ayrıca şunları söylüyor:

“Bu ciddi bir görevdir ve terörizm finansmanı kadar önemli bir konuda bilgi yayınlarken sorumlu ve mantıklı olmak gerekir.”

300 Milyon Dolarlık Kripto Para

Chainalysis, geçen hafta ortaya çıkan IŞİD’in 300 milyon dolar Bitcoin’e (BTC) sahip olduğunu iddia eden raporlara atıfta bulundu. Her ne kadar medyada kesinmiş gibi yansıtılsa da Aşırılık Karşıtı Projesi düşünce kuruluşunun direktörü Hans-Jakob Schindler, yalnızca kripto para birimlerinin kullanıldığı bir yöntem olabileceğini ifade etti. Chainalysis, her durumda “Schindler’in teorisinin pek olası olmadığını” söyledi. Chainalysis, şunları belirtti:

“Terörizmin finansman kampanyalarının çoğunun, benimsenmenin sınırlı olduğunu gösteren 10 bin dolardan daha az para topladığını biliyoruz. Ayrıca, eğer IŞİD petrol gelirlerini Bitcoin’e aktarmış olsaydı, bölgesel borsaların ve para hizmeti işletmelerinin ticaret hacmi bu fon akışını yansırdı.”

 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner