Yükleniyor...

Chainlink Artık Tesla Aracınızı Kontrol Etmenizi Sağlayacak

Harici bir Chainlink adaptörü, Tesla arabaları ve cihazlarıyla iletişim kurabilecek.

Chainlink Artik Tesla Aracinizi Kontrol Etmenizi Sagliyor

Harici bir Chainlink adaptörü, Tesla arabaları ve cihazlarıyla iletişim kurabilecek. Tesla arabalarına erişime ve durumlarını değiştirmeye izin veren harici bir adaptör, Chainlink üzerinde kullanıma sunuldu.

Adaptör; Blockchain/DLT mimarı Harry Papacharissiou tarafından, kazananları bu ayın başlarında duyurulan Chainlink Virtual Hackathon sırasında geliştirildi.

Chainlink Destekli Araba Kiralama

Halihazırda yerleşik benimseyenler olsa da, harici benimseyenler özelleştirilmiş işlevsellik eklemeye izin verir. Bunun için kendi Chainlink node’unuzu çalıştırmanıza gerek yok, çünkü harici adaptörlerin merkezi olmayan bir şekilde dağıtılmasını sağlamak için diğer node’lar tarafından barındırılabilecek.

Powerwall’un adaptörü “Link My Ride”, Tesla’nın e-araba üreticisinin araçları gibi diğer cihazlarla etkileşime girmeye izin veren zengin özelliklere sahip API’sinin yardımıyla oluşturuldu. Bundan önce, akıllı sözleşme entegrasyonu, gerçek hayattaki verileri elde etmek için belirli bir donanım cihazının takılmasını gerektiriyordu, ancak bir Chainlink oracle şimdi süreci önemli ölçüde ölçeklendiriyor. Adaptör, kimlik doğrulama, aracı kilitleme/kilidi açma ve kornayı çalma gibi API çağrılarını destekliyor. Papacharissiou, yaklaşık 20 API uç noktasının henüz eklenmediğini de belirtti.

Link My Ride’ın olası uygulamalarından biri, Papacharissiou’nun videosunda gösterilen, merkezi olmayan araba kiralama ağıdır. Araç sahipleri için gelirin yüzde 30’una kadar tasarruf sağlanabilir.

Ortakları Polkadot, Tezos ve Loopring’den oluşan sanal hackathon’un 40.000 dolar değerinde bir ödül havuzu vardı. Papacharissiou, ortak geliştiriciler Matt Durkin ve Dunken Blith ile birlikte Link My Ride için 8.000 dolarlık büyük ödülü kazandı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner