Yükleniyor...

Chainlink (LINK) Kurucusu Sergey Nazarov, Chainlink 2.0 ve Hibrit Akıllı Sözleşmeler Hakkında Konuştu

Yaygın olarak kullanılan merkeziyetsiz oracle ağı olan Chainlink (LINK) Perşembe günü LINK’in %10 artış göstermesine neden olan bir hareketle 2.

chainlink link kurucusu sergey nazarov chainlink 2 0 ve hibrit akilli sozlesmeler hakkinda konustu

Yaygın olarak kullanılan merkeziyetsiz oracle ağı olan Chainlink (LINK) Perşembe günü LINK’in %10 artış göstermesine neden olan bir hareketle 2.0 white paper’ını yayımladı. White paper’da Chainlink’in oracle’larını daha kullanışlı ve esnek hale getirecek “hibrit akıllı sözleşmeler” ve diğer mekanizmalar tanımlandı. 

Oracle’lar tasarım gereği değişmez veri depoları olduklarından, verileri dışarıdan blokzincirine alıp içeriye getiren üçüncü taraf araçlardır. Ancak bu verilerin gerçekliğini otomatik olarak doğrulayamazlar.

Chainlink gibi oracle ağları, bir blokzincirinin ve uygulamasının sorunsuz çalışmasını sağlamak için çeşitli kaynaklardan yüksek düzeyde doğrulanabilir verileri alarak bu sorunu çözmeye yardımcı olur.

2.0 whitepaper’ı, oracle teknolojisini yedi temel alanda geliştirerek bu mekanizmaları daha da ileri götürüyor. Akıllı sözleşmeler, ölçeklendirme, karmaşıklığı basitleştirme, daha yüksek güvenlik ve veri gizliliği, emir adaleti, güveni en aza indirme ve genel kripto-ekonomik güvenlik.

Teknoloji firması Smart Contract ve Chainlink Labs’ın kurucu ortağı ve Chainlink’in yaratıcısı Sergey Nazarov, 2.0 güncellemesi hakkında konuştu. Nazarov, devam eden BlockDown 4.0 sanal konferansının bir parçası olarak Brave New Coin’den Andy Pickering ile bir araya geldi. Nazarov, Chainlink’te neden 2.0 güncellemesi gerçekleştirmek istediklerini anlattı:

“Beni blokzinciri endüstrisine gerçekten sokan şey, bu akıllı sözleşme anlayışı ve ne olduğunu anlayıp kanıtlayacak kadar akıllı olmasıydı. Ve bunun için bir oracle’a ihtiyacınız olduğunu hemen anladım, doğru, oracle mekanizması denen bir şeye ihtiyacınız var.

Ve ilk başta, merkezi bir oracle mekanizmamız vardı. Ve sonra, yıllar sonra, onu nasıl merkeziyetsiz hale getirebileceğimiz üzerinde çalıştık ve sonunda, belirli merkeziyetsiz teminatlar sağlayabilen bir oracle mekanizmasıyla Chainlink’in ne olduğuna ulaştık.”

https://twitter.com/SergeyNazarov/status/1382880008335626242?s=20

Hibrit Akıllı Sözleşme Nedir?

Hibrit akıllı sözleşmeler, artan gizlilik düzeylerini korurken ve tercih ettiğiniz blokzinciri veya ikinci katman ile güvence altına alınırken gerekli tüm zincir dışı kaynaklara sorunsuz bir şekilde bağlanan akıllı sözleşmelerdir. Nazarov akıllı sözleşmelerin hibrit karakterini şöyle açıklıyor:

“Bence hibrit akıllı sözleşmeler, akıllı bir sözleşmenin eğer bir şey olursa bileceği, kanıtının olacağı ve dünyanın tüm sistemleriyle anlamlı bir tür değerli gerçek dünya çıktısı türünde etkileşime girebileceği varsayımı olarak düşünülebilir.”

Bu nedenle, kendi başına akıllı bir sözleşme bir blokzincirinde çalışan kod anlamına gelmeye başladı ve bu, blokzincirlerinin doğası gereği gerçekten koşulları tanımlayabilen bir kod parçası anlamına geldi.”

Bu white paper, Chainlink ekibi tarafından ağın nasıl gelişececeğine dair çok yıllık bir bakış açısı olarak tanımlandı ve geliştirmelerin paralel olarak piyasaya sürülen yeni merkeziyetsiz hizmetlerle aşamalı olarak uygulanacağı belirtildi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner