Yükleniyor...

Charles Hoskinson, Cardano’nun Özel Olduğunu Söyledi

Charles Hoskinson, Cardano blok zincirinin oldukça özel olduğunu ve tasarım açısından iyi düşünülmüş olduğunu belirtti.

charles hoskinson cnn

Charles Hoskinson, Cardano blok zincirinin oldukça özel olduğunu ve tasarım açısından iyi düşünülmüş olduğunu belirtti. 

Cardano hakkındaki düşüncelerini ifade etmekten hiçbir zaman çekinmeyen ve genellikle blok zincir tasarımına övgüler yağdıran Hoskinson, 3 Nisan’da paylaştığı bir Twitter gönderisiyle, ağın stake modelinin mükemmel ve iyi uygulanmış olduğunu söyledi. Hoskinson’ın yaptığı bu yorum, ADA fiyatının 2023’ün ilk çeyreğinde yaşadığı yüzde 70’lik artışın ardından geldi. Yazım sırasında yüzde 4.04’lük yükselişle 0.40 dolar seviyesinden fiyatlanan ADA, piyasa değerine göre en değerli varlıklar arasında 7.sırada bulunuyor. 

Hoskinson, Ethereum ve Cardano’yu Kıyasladı

Hoskinson gerçekleştirdiği paylaşımda, Cardano ve Ethereum’u kıyasladı ve iki ağın staking cüzdanları arasındaki farkları belirtti.

Ethereum ve Cardano arasındaki temel farklardan biri Cardano’nun farklı bir mimariye dayanıyor olmasıdır. Cardano’da staker’lar bir yandan staking işlemiyle ödül kazanırken bir yandan da ilk stake havuzu teklifleri (ISPO’lar) gibi faaliyetlere katılabilmektedir. ADA stake etmenin bu gözetimsiz doğası ilk hamle avantajıyla birleştiğinde, Cardano’yu Ethereum’a kıyasla stkake edilmiş cüzdan sayısında ön plana çıkarmaktadır. 

ADASTAT verilerine göre, 3 Nisan 2023 itibariyle 2.900’ün üzerinde stake havuzu operatörü ve bunun yanı sıra 1.271.709 civarında delege bulunmaktadır. 

Hoskinson’ın son aylarda düzenli olarak atıfta bulunduğu bu istatistikler, Ethereum’un proof-of-stake sistemine geçmesinden sonra bile Cardano ağının üstün topluluk katılımına ve ademi merkeziyetçiliğine işaret etmektedir. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner