Yükleniyor...

Charlie Lee’nin Litecoin (LTC) Hakkında En Sevdiği 9 Özellik

Litecoin (LTC) bu sene 10.

charlie lee 1280x720 1

Litecoin (LTC) bu sene 10. yıl dönümünü kutlayacak. Peki kim Litecoin’in sırlarını yaratıcısı Charlie Lee’den daha iyi açıklayabilir?

Bitcoin’den (BTC) sonra önemli kripto para birimlerinden olan Litecoin için büyük bir yıl. Bitcoin’den altın LTC’den ise gümüşü olarak bahsedilir. Kripto para piyasasının gümüşü Kasım ayında 10. yıl dönümünü kutlayacak.

Bu kapsamda Decrypt, Litecoin’in kurucusu Charlee Lee ile tasarladığı kripto para hakkında bir röportaj yaptı. Lee röportajda Litecoin’in sevdiği 9 özelliğini açıkladı:

1- Litecoin 9 Yıldır Hiç Aksaklık Yaşamadı

Piyasa değeri en yüksek iki kripto para -Bitcoin ve Ethereum- sistemlerinde aksaklıklar yaşadı ama Lee’ye göre Litecoin hiçbir aksaklık yaşamadı.

Lee Decrypt’e Litecoin’in 10 yıldır durmadan çalıştığını ve sadece birkaç kripto parada bu durumun görüldüğünü açıkladı. Ayrıca, açıklamalarına Bitcoin’in fork’tan dolayı aksaklıklar yaşadığını fakat Litecoin’in Kasım 2011’den beri durmadan çalıştığını söyledi.

2- İlk Günden Beri Piyasa Değerinde İlk 10 Sırada

Sıralaması defalarca değişmiş olabilir ama Litecoin piyasa değeri olarak hep ilk 10’daydı. Şu an Chainlink (LINK) ve Cardano (ADA) arasında 7. sırada. Ama Merkeziyetsiz Finans (DeFi) kripto paraları Wrapped Bitcoin (WBTC) ve Uniswap yönetim token’ı (UNI) değerlerini hızlıca arttırıyor.

Lee açıklamalarına çoğu kripto paranın 15 dakikalığına ünlendiğini ama sonradan toparlayamadıklarını ve Litecoin’in neredeyse hiçbir zaman vitrinden ayrılmadığını ifade etti.

3-Litecoin’in Madencilik Algoritması Güvenlik Konusunda Avantaj Sağlıyor

Litecoin, Bitcoin’e nazaran farklı bir madencilik algoritması kullanıyor. Bunun anlamı, şifreleme düzeylerini Scrypt algoritmasıyla domine edebilir. Ama bu algoritma Bitcoin Cash için bir seçenek değil. Bitcoin’le beraber SHA-256 algoritmasını kullanıyor ama sadece %2’lik egemenlik sonucu olarak Bitcoin Cash saldırılara açık olabilir. Lee’nin açıklamalarına göre LTC’nin Scrypt algoritması %99 egemenlik sağlıyor.

Açıklamalarına göre Litecoin madencilerinin Litecoin’e saldırmaları için herhangi bir teşvik yok.

4- Litecoin Yüksek Likiditeye Sahip

Litecoin büyük kripto para borsalarının tamamında listelenmiş durumda. Bitcoin gibi değer biriktirme aracı olarak kullanıldığı, çok düşük ücretlerin olduğu ve hızlı işlem özelliği sayesinde değişim aracı olarak kullanıldığı göz önüne alınınca önemi büyüyor.

Lee, Litecoin’in bugünkü piyasa değerinin 9 milyar dolar ve günlük işlem hacminin 8,5 milyon dolara ulaştığını ve bunun çok güzel bir özellik olduğunu açıkladı.

5- Bitcoin Dışında En Çok ATM Desteğine Sahip

CoinATM Radar’ın sunduğu en son verilere göre Litecoin ATM’lerinin sayısı 9.245 iken Bitcoin ATM’lerinin sayısı neredeyse 15.000’i bulmuş durumda. Geçen yılın raporları Kore’de 13.000 ATM’nin Litecoin desteği sunduğunu ve bu sayının Bitcoin ATM desteğini geçtiğini de açıklıyor.

Hatta Lee açıklamalarına Litecoin’in alınıp satılabileceği çok fazla platformunun olduğu ve en çok desteklenen ikinci kripto para olduğunu açıkladı.

6- Litecoin PayPal Tarafından Destekleniyor

Kasım 2020’de PayPal Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash ve Litecoin ödeme desteği sundu, bu da ABD’deki müşterilerin kripto paralar ile ödemeler yapmasına olanak tanıdı.

Lee’nin açıklamasına göre insanların Litecoin’i desteklemelerinin nedeni kullanışlı olması ve piyasa değeri olarak en değerli kripto paralardan biri olması olarak yorumluyor.

Doğal olarak kripto topluluğu PayPal’dan hoşlanıyor. Özellikle PayPal hesabındaki kripto paraların transferinin PayPal hesabı dışına transfer edilememesi birçok kişi tarafından hoş karşılanmadı. Ama, 26 milyon tüccarın Litecoin dahil kripto paralarla ödeme almasına olanak tanıdı.

7- Litecoin’e Gizlilik Özellikleri Geliyor

Litecoin’e büyük bir yenilik geliyor. Bu yenilik ise coin’in diğerilerinden ayrışmasını sağlamayı hedefliyor.

Lee’nin açıklamalarına göre paranın gücü diğer banknotlarla aynı ama bu durum Litecoin ve Bitcoin’de geçerli değil. Açıklamasının devamı olarak Coinbase hesaplarının karaborsadan Litecoin alındığı için kapatıldığını örnek olarak ekledi.

Uygulamaya geçirilen MWEB özelliği, geçmişte ne amaçlı olarak kullanılırsa kullanılsın coin’lerin bozulmamasını ve yan zincir olarak bir seçenek şeklinde kullanımasını sağlar. Lee’ye göre yeni özellik Litecoin için satın alım nedeni olacaktır.

8- Piyasadaki LTC’nin %2’si Grayscale Litecoin Trust’ında Kilitlenmiş Durumda

Grayscale Investment 27,1 milyar dolarlık varlık yönettiğini geçen hafta açıklayınca manşetlere yerleşti. Kendileri aynı anda Bitcoin tutmadan yatırımcıların Bitcoin almalarına olanak tanıyor.

Grayscale Bitcoin Trust fonların çoğunu geçti, ama menkul kıymet yöneticisi Litecoin dahil olmak üzere birkaç kripto para fonu daha yönetiyor.

Lee 173 milyon dolarlık LTC’nin, yani piyasadaki tüm Litecoin’lerin %2’sinin Grayscale Litecoin fonunda kilitlenmiş olmasını firmanın işini çok iyi yaptığına işaret olarak yorumluyor. Lee’ye göre kurumsal olarak Litecoin’e duyulan talebin ölçümü zor ama ona rağmen bu haber oldukça güzel.

9- Litecoin, Lee Elini Eteğini Çektikten Sonra da Hayatta Kaldı

Litecoin, kurucusunun elini eteğini çekmesi durumunda neler olabileceğini gösterdi.

Lee, LTC’lerinin tümünü 2017’nin sonundaki kripto para yükselişinde çıkar çatışması ve diğer nedenlerden dolayı satmıştı. Ama en son yaptığı açıklamalarına göre insanlar kendisinden hala nefret ediyor. Bunun nedeni ise insanların Lee’nin elindeki Litecoin’i satması sonucunda tüm piyasanın çökmesine neden olduğunu düşünmesi. Ama Lee, kendisine yöneltilen suçlamaları mantıksız buluyor.

Litecoin’in kurucusu durumu şöyle açıklıyor:

“Bu olayın olması insan doğasıyla alakalı ve bunun olmasını beklemeliydim. Çoğu insan benim Litecoin üzerinde çalışmak için teşvikimin olmadığını, bu yüzden ayrıldığımı düşünüyor. Ama bu tam tersi çünkü benim bulduğum bir şey ve benim için miras olarak değeri var.”

Litecoin hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner