Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) Son 4 Yılda 37 Kat Değer Kazandı!

Bitcoin (BTC) güçlü bir yükseliş eğiliminde ve yatırımcılara gezegendeki diğer varlıklardan daha fazla yatırım getirisi sağlamaya devam ediyor.

Bitcoin (BTC) güçlü bir yükseliş eğiliminde ve yatırımcılara gezegendeki diğer varlıklardan daha fazla yatırım getirisi sağlamaya devam ediyor. Lider kripto para birimi bugüne kadar son 4 yıl içerisinde 37 kat değer kazandı.

Bitcoin diğer varlıklar gibi değil. Fiziksel altınla benzer yönler paylaşıyor ancak yalnızca siber uzayda var. Kripto para birimi sadece dijital olarak kodlandı, böylece arzı yalnızca 21 milyon BTC ile sınırlı.

Dijital nadirlik, yatırımcıları, altının yüzyıllardır hizmet ettiği rol gibi, varlığı enflasyona karşı bir koruma olarak görmeye sevk etti. Ancak Bitcoin söz konusu olduğunda, akla gelebilecek hemen hemen her şekilde altından üstün olduğu iddia edildiği için aslında tüm değerli metallerden daha iyi olduğu varsayılmaktadır.

Bitcoin sadece 4 yıl içerisinde 37 kat büyümüştür. Dünkü verilere göre oluşturulan aşağıdaki grafik 36 kat artışa işaret etmektedir ancak kripto para birimi bu yazı yazılırken dahi fiyatına 1000 dolar daha eklemiştir.

EtRL tOVgAAPfTQ 860x640 1

Bu tarihten dört yıl önce Bitcoin, ayı piyasasının dibinden başlayarak 20.000 dolara yükselirken 1.000 doların altında işlem görüyordu. Ancak bir sonraki yer herkes için şok edici olabilir.

Bir noktada, Bitcoin neredeyse değersizdi. Bitcoin fiyat hareketinin diğer dört yıllık aşamaları da 53x, 37x ve 125x getiri ile sonuçlandı. Yükseliş ve çöküş döngüleri her seferinde yeni katılımcılar çekiyor. Halving’ler 4 yılda bir gerçekleştiği için örneklem büyüklüğü olarak dört yıl seçildi. Halving mekanizması düzenli olarak planlanan aralıklarla BTC madencilerinin elde ettiği miktarı azaltır.

bitcoin sats stats 860x545 1

Bu mekanizma Bitcoin’i altından çok daha ilginç kılan sihirdir. Altın boğa piyasalarında madenciler, daha fazla değerli metal üretmek için üretkenliği ve üretimi artırarak piyasayı gittikçe daha fazla arzla doldurur. Arz sonunda talebi karşılamak için yeterlidir ve ivme azalmaya başlar.

Bitcoin ile talep artmaya başladığında, arz ikiye bölünerek fiyatın katlanarak artmasına ve parabolik hale gelmesine neden olur. Bu dramatik hareket, gittikçe daha fazla yatırımcıyı içine çeken şeydir.

Mevcut getiri oranı dört yılda 37 katına çıktı. Önümüzdeki dört yıl içinde ne olacak?

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner