Yükleniyor...

Çiftlik Bank Firarisi ‘Tosuncuk’ Lakaplı Mehmet Aydın Kripto Paradan Vurguna Devam Ediyor

Yeni Şafak'tan Kenan Biter'in haberine göre, Çiftlik Bank'ı kurarak yüzlerce kişiyi dolandıran ve yaklaşık 500 milyon liralık vurgun yapan 'Tosuncuk' lakaplı Mehmet Aydın'ın hesabına aylık olarak 150 bin dolar (1 milyon TL) üzerinde para girişi oluyor.

Çiftlik Bank Mehmet Aydın Tosuncuk

Yeni Şafak’tan Kenan Biter’in haberine göre, Çiftlik Bank’ı kurarak yüzlerce kişiyi dolandıran ve yaklaşık 500 milyon liralık vurgun yapan ‘Tosuncuk’ lakaplı Mehmet Aydın’ın hesabına aylık olarak 150 bin dolar (1 milyon TL) üzerinde para girişi oluyor.

Çiftlik Bank soruşturması için Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca düzenlenen iddianameye göre, sisteme yatırım yapan 132 bin kişiden 1 milyar 140 milyon lira para toplanırken bu rakamın 688 milyon lirası ise katılımcılara geri ödendi. Yaklaşık 500 milyon TL’lik vurgun yaptığı belirtilen Aydın’ın söz konusu parayı kripto paralar üzerinden yurt dışına çıkardığı tespit edilmişti. Gelen son bilgilere göre ise, 4-5 farklı kripto para hesabından Aydın’ın hesabına her ay düzenli olarak 150 bin doların üzerinde bir para girişi olduğu saptandı.

“Firariyim Firari”

Operasyonun başladığı 16 Mart 2018’den bu yana firari olan Aydın’ın vurgunun ardından ilk olarak Uruguay’a kaçtığı ve lüks içinde yaşadığının tespit edilmesinin ortaya çıkmasının ardından yatta yaşamaya başladığı öne sürülmüştü. Interpol’ün en çok arananlar listesi olan ‘Most Wanted’a dahil olmasından sonra uzun süre izini kaybettirmeyi başarak Aydın’ın 2018 Eylül ayında Kıbrıs ve Dubai’de ne zaman çekildiği belli olmayan görüntüleri ortaya çıktı.

Binlerce vatandaştan topladığı paraları kaçtığı ülkelerde yiyen ve 14 aylık sessizliğin ardından geçtiğimiz yıl Kasım ayında bu sefer de Ukrayna’da ortaya çıkan Aydın’ın Başkent Kiev’de görüldüğü ve yakalanmak üzere olduğunun basına yansımasının ardından Aydın’ın kaldığı otelin 27. katından atlayarak intihar ettiği iddia edildi.

Öte yandan Aydın’ın arandığına ilişkin ülkede belli yerlere asılan ve yerini bildirene para ödülü verileceğinin yazıldığı afişlerdeki numaraların da kullanım dışı olduğunun ortaya çıkmasıyla güvenlik uzmanları sahte afişlerin de Aydın tarafından hazırlatılmış olabileceğine işaret etti.

Aydın’ın kaçış hattında yer alan 4 ülkedeki maceraları bu şekilde iken, Çiftlik Bank mağdurlarının avukatlarından ise geçtiğimiz aylarda sürpriz bir hamle geldi ve özel dedektiflik bürosu ile yapılan anlaşma sonrası Interpol ve güvenlik birimlerinin yanı sıra dışarıdan da özel bir ekip Aydın’ı bulmak için çalışmalara başladı. Kısa süre içerisinde elde ettikleri tüm bilgileri başta Interpol olmak üzere yerel güvenlik güçleri ve mağdur avukatlarıyla paylaşan dedektifler, Çiftlik Bank firarisi Aydın’ın kaçış rotasını ve ilişkilerini de kıskaca almaya başladı. Dedektiflerin yaptığı ilk çalışma sonucunda Ukrayna’da intihar ettiği iddia edilen Aydın’ın bu sefer de Brezilya – Paraguay – Uruguay üçgeninde hareket ettiği tespit edildi.

Brezilya’daki iki dedektiflik bürosu ile ortak çalışma yürüten Türk tarafı haftalık olarak yaptıkları çalışma planları kapsamında Aydın’ın ev adresi, kullandığı araba ve gittiği mekanları tespit etmek için sahadan çok fazla kaynak ile irtibata geçti. Tosuncuk lakaplı Mehmet Aydın’ın Brezilya’da olduğu kesinleşirken, federal polisin de Aydın’ın peşinde olduğu belirtiliyor. Ülkede Rio ve Sao Poulo gibi belli bölgelerde gezinen Aydın’ın fotoğraflarının çekilerek Interpol yetkilileri ile de paylaşıldığı öne sürülürken kendisi gibi Çiftlik Bank soruşturmasından kaynaklı Kırmızı Bülten’le aranan ağabeyi firari Fatih Aydın’ın da Güney Amerika’da olduğu biliniyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner