Yükleniyor...

Bitcoin’in Piyasa Hakimiyeti Kritik Eşikte!

Bitcoin, diğer tüm kripto paralardan önce oluşturulması sebebiyle ilk ve en değerli kripto para birimidir.

Bitcoin Piyasa Hakimiyeti 1

Bitcoin, diğer tüm kripto paralardan önce oluşturulması sebebiyle ilk ve en değerli kripto para birimidir. İlk kripto para olması sebebiyle yatırımcılarının gözdesi olsa da altcoin’lerin birçoğu ilk kripto paranın sunduklarından daha fazlasına sunmakta ve kullanım bakımından ek faydalar sağlamaktadırlar.

Ethereum, Litecoin ve XRP gibi altcoin’ler ağırlık olarak lider kripto para birimini takip etmekte, kripto para piyasasındaki zirveleri, dipleri ve trendleri Bitcoin belirlemektedir.

Altcoin’ler zaman zaman kripto para analistlerinin “altcoin sezonu” olarak adlandırdığı dönemlerde Bitcoin’den çok daha iyi performans göstermektedir ve uzmanlar bir süredir altcoin sezonunda olunduğunu ifade ediyorlar. Öte yandan Bitcoin’in piyasa hakimiyetinin gösterdiği işaretin teyit edilmesi durumunda altcoin’lerdeki yükseliş yerini düşüşe bırakabilir.

Son haftalarda altcoin’lerde görülen yükseliş Bitcoin’in piyasa hakimiyetinin yüzde 72’den yüzde 64’e kadar gerilemesine neden oldu. Bitcoin’in altcoin’lere karşı değerini gösteren piyasa hakimiyeti grafiğinde önümüzdeki günlerde Bitcoin’e karşı büyük kayıplar yaşayacağının düşünülmesine sebep olan bir kama oluşturdu. Bu kama, Bitcoin’in piyasa değerinin hareketlerine bağlı ve Bitcoin’in piyasa değeri 10 bin doların üzerine önemli sıçramalar yapması veya altcoin’lerle birlikte fiyatının düşmesine bağlı olarak değişecektir ki her iki durumda da en büyük kripto paranın piyasa değeri yükselebilir.

Bitcoin Hakimiyeti

Bitcoin’in piyasa değeri yükselerek olursa piyasa hakimiyeti düşen kamadan çıkabilir ve yeniden yüzde 70’in üzerine oturabilir. Fakat düşen kamaya MACD’de büyük bir boğa ıraksaması eşlik ediyor ve bu Bitcoin’in piyasa hakimiyetindeki artışın altcoin’lerde büyük bir çöküş yaşanmadan önce sonra ereceğini yani kısa ömürlü olabileceğini gösteriyor olarak değerlendiriliyor.

BTC Hakimiyeti

Öte yandan Bitcoin’in hakimiyet grafiğine haftalık bazda bakıldığında çok farklı bir fotoğraf ortaya çıkıyor. En büyük kripto paranın piyasa hakimiyeti iki yıllık bir trend çizgisine dayanmış durumda.

Bu süre zarfında Bitcoin, tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü ve ardından altcoin’ler büyük sıçrama yaptılar. Sonrasında hem Bitcoin hem de altcoin’ler büyük kayıplar gördü. Özetle, Bitcoin’in piyasa hakimiyeti trend çizgisinin altına düşecek olursa devasa bir altcoin sezonu başlayabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner