Yükleniyor...

Dev Kripto Para Borsası Bitcoin’in Altına Kıyasla Sahip Olduğu Avantajları Sıraladı

Dev kripto para borsası ve cüzdan sağlayıcısı Coinbase, yakın zaman önce Bitcoin'in altına kıyasla sahip olduğu avantajlarını sıraladı ve neden "dijital çağda altın için rakip değer deposu" olduğu konusuna değindi.

Bitcoin ve Altın

Dev kripto para borsası ve cüzdan sağlayıcısı Coinbase, yakın zaman önce Bitcoin’in altına kıyasla sahip olduğu avantajlarını sıraladı ve neden “dijital çağda altın için rakip değer deposu” olduğu konusuna değindi.

7 Şubat’ta Coinbase’in resmi blogunda yayımlanan bir yazıda yazar Mike Co, altın, Bitcoin ve ikilinin birbiriyle nasıl karıştırıldığından bahsetti. Altındaki kıtlığın fiyatının 1971’de 35 dolar civarına, 2020’de ise bin 500 doların üzerine çıkmasına yardımcı olduğunu söyleyerek söze başlayan Co, bugün altının toplam piyasa değerinin 7 trilyon doların üzerine olduğunu belirtiyor.

Co ardından, Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun bir BitcoinTalk paylaşımından (27 Ağustos 2010 tarihli) bir cümleyi yorumluyor ve şu ifadeleri kullanıyor:

Bir düşüncenin deneyi olarak, altın kadar kıt bir temel metal olduğunu hayal edin […] ve özel, büyülü bir özelliğe sahip olduğunu, bir iletişim kanalı üzerinden taşınabildiğini düşünün.

Sonrasında Co, 2013’te 0.01 ons altın almak için 1 BTC, 2020’de ise 1 BTC ile 5.5 ons altın alınabildiğini belirterek son on yılda Bitcoin’in değerini önemli ölçüde arttığına dikkat çekiyor.

Yazısında madencilik konusuna da yer veren Co, madencilik sayesinde Bitcoin’in altından ayrıştığını ifade ediyor ve şunları söylüyor:

[…] En iyi tahminle bile olsa, hiç kimse yerin altında ne kadar altın olduğunu kesin olarak bilmiyor; toplam altın kaynağını doğrulamanın bir yolu yok. Bitcoin’de Raspberry Pi gibi en basit bir modül bile mevcut BTC kaynağını doğrulayabilir.

Co’nun kaleme aldığı blog yazısının en ilginç kısım ise, Bitcoin’in altına kıyasla avantajlarının sıralandığı bölüm ve bu bölümde şunlar yer alıyor:

  • Denetlenebilirlik
  • Düşük uluslararası transfer ücreti
  • Gizlilik
  • Taşınabilirlik
  • Bölünebilirlik
  • Kıtlık

Co, yazısını Bitcoin için “sayısız teknolojik avantaj, gelişimi hızlandırmak ve olgunlaşan küresel pazar”ın onu “dijital çağda altının rakibi değer deposu” haline getirdiğini söyleyerek sonlandırıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner