Yükleniyor...

Çin’de Bitcoin’e Sahip Olmak Hala Yasal!

Çin Hukuk Araştırmaları Birliği Bankası Konseyi'nin bir üyesi olan Sa Xiao, Çin'de elinde Bitcoin bulundurmanın halen yasal olduğunu belirtti.

Çin Bitcoin

Çin Hukuk Araştırmaları Birliği Bankası Konseyi’nin bir üyesi olan Sa Xiao, Çin’de elinde Bitcoin bulundurmanın halen yasal olduğunu belirtti. Buna ek olarak Xiao, bireyler arasında Bitcoin alım satımının ülkede yasal olduğunu da sözlerine ekledi.

Çin, ülkedeki kripto işlemlerine getirilen yasaklardan dolayı kripto para meraklıları için en son derece katı kurallara sahip ülkelerden biri haline gelmiş durumda. Ancak, Çin Hukuk Araştırmaları Birliği Bankası Konseyi’nin üyesine göre ülkede Bitcoin sahibi olmak hala yasal.

The Beijing News’in haberine göre, Xiao, Bitcoin’e sahip olmanın Asya ülkesinde yasal olduğunu söyledi. Xiao, kripto para borsalarının ülkede faaliyet göstermesinin yasaklanmasına karşın, insanların hala Bitcoin’i kendi aralarında alıp, satabileceklerini belirtti.

Mevcut mevzuatlara göre, insanlar Bitcoin dahil diğer kripto para birimlerine sahip olma hakkına sahipler. Ayrıca, Bitcoin’in açık kaynaklı P2P dijital para olmasından dolayı insanlar onu ellerinden çıkarma hakkına sahip. Bu nedenle ülkede P2P alım satımı yapmak yasal.

The Beijing News’in haberinde yüz binden fazla kişinin 7.000 BTC’den fazla Bitcoin dolandırıcılığa karıştıklarından bahsediliyor. Dolandırıcıların kullanıcılardan BTC’lerini borsalar arasında aktararak kar etmek ve daha sonra kullanıcılara kar dağıtmak için BTC’lerinin ödünç almayı teklif ettikleri bildiriliyor. Ancak, dolandırıcılar, kullanıcıların Bitcoin’lerini aldıktan sonra ortadan kayboldular. Bu konuda Xiao, bir Bitcoin ticaretini yöneten ve ciddi sonuçlarla önemli müşteri kayıplarına neden olan herkesin cezalandırılacağına dikkat çekiyor.

Çin Hükümeti Kripto Paralara Baskı Yapıyor

Çin’in kripto paralar konusundaki tutumu dünyadaki diğer önde gelen ülkelerin düzenleyici çabalarına rağmen sertliğini koruyor. Geçtiğimiz ay, Çin hükümetinin ülkedeki kripto para cinsinden madencilik faaliyetlerini yasaklamayı düşündüğünü bildirildi. Ülkedeki en üst ekonomik organ olan Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu (NDRC), hükümetin Çin’deki kripto madenciliği tesislerini kapatmasını tavsiye ediyor.

NDRC’ye göre, kripto para madenciliği bir enerji kaybı, çevreyi kirletiyor ve NDRC, madencilik faaliyetini ülkenin genel büyümesine katkıda bulunmayan bir faaliyet olarak sınıflandırıyor. Hükümet NDRC’nin tavsiyesine uyacak olursa kripto para madenciliği de ICO’lara katılacak ve yasaklanacak.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner