Yükleniyor...

Bitcoin’in Yaratıcısı ABD Derin Devleti (NSA) mi?

Bitcoin'in yaratıcısı kim?

NSA Derin Devlet Bitcoin

Bitcoin’in yaratıcısı kim? Bitcoin white paper’ını yazan gizemli Satoshi Nakamoto hiçbir zaman kendini göstermedi. Bu yüzden 2009’dan beri Bitcoin’i kimin yarattığına dair birçok teori ortalıkta dolaşıyor. Bazıları Bitcoin’in ABD derin devleti (NSA) tarafından oluşturulduğunu öne sürüyor.

Kesin Olan Bir Şey Var: Bitcoin’in Bir Parçasını NSA Oluşturdu

Bitcoin’in mimarisinin önemli bir parçası SHA-256 güvenli bir hash algoritmasıdır. Bitcoin mimarisinin temel parçası, kriptografik hash algoritması olan SHA-256, 2001 yılında NSA tarafından yayınlandı.

“Bitcoin Protokolü Nasıl Çalışıyor” – Andreas Antonopoulos

Aşağıdaki videoda, SHA-256’nın Bitcoin protokolünde nasıl kullanıldığı tüm detaylarıyla anlatılıyor. Bitcoin’in nasıl çalıştığının açıklamak için teknik veriler yerine metafor kullanılıyor:

SHA-256, Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) tarafından tasarlanmış ve yazılmış, bilgisayara herhangi bir boyutta bilgi dizisi şeklinde herhangi bir girdiyle bir dizi matematiksel adımı izlemesini söyleyen bir talimatlar kümesidir.

Bu adımların bir girdiye her seferinde yaptığı bir şey var: onu her zaman bir hash adı verilen ve 256-bit değerindeki bir çıktıya sıkıştırmak. Ve veriler şifreleniyor: Böylece bu adımlardaki matematiksel işlemler ve işlenenler verilerek olarak kullanılan değerler hash kullanılarak girdiyi bulmak için tersine işlem yapılamaz hale geliyor.

Bu yüzden hash, orijinal veriler için bir parmak izi olarak kullanılabilir. Çünkü SHA-256 ile çalıştırılmadan önce çıktının herhangi bir değer için ne olacağını tahmin etmek imkansızdır. Ve sonuçta ortaya çıkan hash tamamen rastgele görünür, ancak her seferinde aynı girdi için aynı hash’i üretmek deterministik bir işlemin sonucudur. Dolayısıyla SHA-256 (güvenli hash algoritması 256), kriptografik bir tek yönlü veri sıkıştırma şeklidir.

Bir hash değeriniz varsa, aynı hash değeri alıp almadığınızı görmek için SHA-256 aracılığıyla çalıştırarak başka birinin girdi değerine sahip olduğunu doğrulayabilirsiniz. Bu özel hash algoritması yukarıdaki videoda çok açık bir şekilde anlatıldığı gibi Bitcoin’in nasıl çalıştığının açıklamasıdır.

Satoshi Nakamoto “Merkezi İstihbarat” Anlamına Geliyor

Şimdi, bu dev bir tesadüf olabilir ama açıkçası bunun olması muhtemel değil. Bitcoin’i kim yarattıysa kullandığı “Satoshi Nakamoto” Japonca’da “Merkezi İstihbarat” anlamına geliyor.

Satoshi Nakamoto Merkezi Zeka

Tabii ki, bu Bitcoin’i oluşturanın CIA olduğu anlamına gelmiyor. Çünkü Bitcoin’in yaratıcısı insanları şakalamak ya da izini daha da kaybettirmek için Japonca’da CIA veya NSA anlamına gelen bir isimde kullanabilirdi.

Bir Kripto Para Birimi Derin Devlete Ne Fayda Sağlayabilir?

Derin devlet kripto para biriminin var olmasını isterdi. Bitcoin’in eleştirmenlerinin dediği gibi gizli operasyonlar yapan devlet kuruluşlar için (CIA gibi) Bitcoin mükemmel bir şey.

Bir kripto para birimi Wall Street’teki veya dünyadaki diğer bankaların kontrolü dışındaki finansal bir altyapıya sahip olmanın etkin bir yoludur.

ABD Adalet Bakanlığı Siber Suçlar Savcısı Bitcoin’in Suçluları Yakalamadaki Rolünü Açıkladı

Kripto, derin devletin yaptıklarını gizlemesini kolaylaştırır, ancak aynı zamanda suçluların ne yaptığını görmelerini de sağlar.

Eski bir ABD Adalet Bakanlığı siber suçlar savcısı, Bitcoin Blockchain’indeki hesapların ve işlemlerin kayıtlarının derin devlet görevlilerinin suçları soruşturması için ne kadar yararlı olduğunu açıkladı:

Bitcoin kayıtları tümüyle halka açık. Tamamen şeffaf. Her hesap ve her tutar ve her işlem, halka açık bir defterde tutuluyor ve bu defter her yönüyle halka açık.

Bitcoin’in Blockchain’indeki hesap bilgileri, geleneksel finana sistemindeki bankacılıkta olduğu gibi yalnızca güvenilir bir kurumsal yöneticinin sahip olduğu bir şifrenin arkasına gizlenmiyor. Her zaman denetim ve gözetim yapmak isteyen derin devlet için bu eşi benzeri bulunmayan bir fırsattan ibaret.

NSA Eski Çalışanı Tarafından Sızdırılan Belgeler

Mart 2018’de NSA eski çalışanı Edward Snowden, NSA’in kripto para kullanıcılarını gözetlediğini, birinci önceliğin ise Bitcoin kullanıcıları olduğunu doğrulayan belgeleri basına sızdırmıştı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner