Yükleniyor...

Çin’den Blockchain İle İlgili Şirketlere Müdehale

Çin'in Siber İdaresi (CAC), ülkede faaliyet gösteren Blockchain firmaları için yeni düzenlemeler getirdi.

in Suçlu Blockchain Teknolojisi

Çin’in Siber İdaresi (CAC), ülkede faaliyet gösteren Blockchain firmaları için yeni düzenlemeler getirdi. Yeni düzenlemelere ilişkin duyuru 10 Ocak Perşembe günü düzenleyicinin web sitesinde yayınlandı. CAC’e göre, 15 Şubat’ta yürürlüğe girecek olan düzenlemeler endüstrinin sağlıklı gelişimine katkıda bulunmak için getirildi.

Yönetmenlikle Sıkı Kurallar Getirildi

CAC tarafından yayınlanan yönergede, düzenlemeye tabi olan firmalar Blockchain teknolojisini kullanan veya teknoloji hakkında bilgi sağlayan web siteleri veya mobil uygulama sahipleri olarak tanımlanıyor. Bu firmalar yönetmelikler yürürlüğe girer girmez, 20 gün içinde isimlerini, alan adlarını ve sunucu adreslerini CAC’ye kaydettirmek zorundalar. Yönerge gereği Blockchain startup’larının yetkililerin depolanan verilere erişmesine izin vermeleri ve kullanıcılarından kimlik veya cep telefonu numarası gerektiren kayıt defteri prosedürlerini uygulamaları gerekiyor. Ayrıca, mevcut Çin yasalarına göre yasaklanmış içerik ve sansür bilgilerini denetlemek zorunda olacaklar. Eğer bir firma yönetmenliğe uymazsa 20.000 ila 30.000 yuan para cezasına (sırasıyla 2.900 dolar ve 4.400 dolar) çaptırılacak. Birbirini izleyen suçların işlenmesi durumunda ise şirket ceza soruşturmasıyla karşı karşıya kalabilecek.

Çin, ilk olarak Blockchain anonimliği ortadan kaldırmayı öneren önerilerin yer aldığı yönerge teklifini Ekim ayında taslak olarak yayınlamıştı. O sırada Asya gazetesi The South China Morning Post, Nisan ayında Ethereum (ETH) Blockchain’inde yayınlanan üst düzey bir Çin üniversitesinde cinsel taciz iddiasında bulunan isimsiz bir açık mektup hakkında haber yapmıştı. Medya kuruluşu, mektubun yayımlanmasının yeni düzenlemeleri destekleyebileceğine inanıyordu. Çin şu anda ağırlıklı olarak Pekin, Şangay ve Guangzhou olmak üzere üç bölgede Blockchain yasasını uyguluyor. Bu bölgelerde kuralların daha da sıkılaştırılması için yeni bir çalışma yapılıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner