Yükleniyor...

ETF Çılgınlığı Devam Ediyor! Bir Şirket Daha Başvuru Yaptı

Kripto para fonu endeks sağlayıcısı Bitwise Asset Management, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından yayınlanan 10 Ocak tarihli bir kayıt dosyasına göre yeni bir Bitcoin (BTC) Borsa Yatırım Fonu (ETF) başlatmak için komisyona başvuruda bulundu.

Bitcoin ETF Onayı

Kripto para fonu endeks sağlayıcısı Bitwise Asset Management, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından yayınlanan 10 Ocak tarihli bir kayıt dosyasına göre yeni bir Bitcoin (BTC) Borsa Yatırım Fonu (ETF) başlatmak için komisyona başvuruda bulundu. Başvuru dosyasına göre, Bitwise’ın önerdiği ETF, endeks sağlayıcısı kripto para birimi borsalarında gerçekleşen Bitcoin işlemlerinden elde edilen Bitcoin fiyatlarına dayanarak hesaplanan Bitwise Bitcoin Toplam Getiri Endeksini izleyecek.

SEC’in Bitcoin ETF Karar Bekleniyor

Sunulan başvuru dosyasına eşlik eden bir basın açıklamasına göre, firmanın teklif ettiği Bitcoin ETF’si daha önce önerilen diğer Bitcoin ETF’lerden farklı. Çünkü piyasanın daha iyi temsil edilmesi amacıyla çeşitli kripto para borsalarından fiyat bilgisi alınacak. Ayrıca Bitwise’ın Bitcoin ETF’sinin diğer uygulamalardan farklı olması için düzenlenmiş üçüncü taraf vesayet sahiplerinin fiziksel Bitcoin’lerini elinde bulundurmalarını gerekiyor. Temmuz ayında Bitwise, 10 kripto para biriminden oluşan bir sepetten Bitwise HOLD 10 Özel Endeks Fonunu izleyen bir kripto ETF’si başlatmak için SEC’e başvurmuştu. Başvuruya ilişkin olarak SEC’in hala karar vermesi bekleniyor.

ETF, bir varlığı veya bir varlık grubunu izleyen bir güvenliktir ve aynı borsada olduğu gibi işlem görmektedir. Bu ayın başlarında Japonya’nın Finansal Hizmetler Ajansı (FSA) Bitcoin’in borsa yatırım fonlarına izin vermeyi düşündüğü iddialarını reddetmişti. Kripto endüstrisi uzun süredir bu tür ürünleri ülkede piyasaya sürebilmek için ABD düzenleyicileri tarafından bir Bitcoin veya genel olarak kripto ETF’lerinin onaylanmasını bekliyor. SEC, yatırım şirketi VanEck ve Blockchain şirketi SolidX’in Chicago Board Options Exchange (CBOE)’deki Bitcoin ETF kararını 27 Şubat 2019’da verecek.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner