Yükleniyor...

Çin, Blokzinciri Tabanlı Yeşil Enerji Ticareti Denemelerine İzin Verecek

Çin'in en yüksek ekonomik planlama organı olan Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu (NDRC) ülke genelinde yeşil enerji ticareti için blokzinciri kullanan denemelere izin verdiğini söyledi.

cin blokzinciri tabanli yesil enerji ticareti denemelerine izin verecek

Çin’in en yüksek ekonomik planlama organı olan Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu (NDRC) ülke genelinde yeşil enerji ticareti için blokzinciri kullanan denemelere izin verdiğini söyledi.

NDRC’den isimsiz bir temsilci, komisyonun internet sitesinde yayınlanan bir röportajda, NDRC’nin Çin’in iki ulusal şebeke operatörü olan State Grid Corporation of China ve China Southern Power Grid Corporation’a pilotlar hakkında resmi olarak yanıt verdiğini söyledi.

Röportajda blokzinciri, yeşil enerji ticaretinde uygulanabilecek teknolojilerden biri çünkü “yeşil enerji üretimi, işlemi ve tüketiminin her bir bağlantısının bilgilerini güvenli bir şekilde kaydedebiliyor” denildi. 

Devlete ait People’s Daily’nin Salı günü aktardığına göre, iki şirket biri Pekin’de diğeri Guangzhou’da olmak üzere iki ticaret merkezi kuracak.

Komisyon, dünyanın en büyük kamu hizmeti operatörü olan State Grid’in blokzinciri tabanlı yeşil enerji işlemleri sertifikaları için patent başvurusunda bulunduğunu söyledi.

NDRC, ticaret sisteminin sadece yeşil enerji kullanımını teşvik ederek Çin’in karbon hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmakla kalmayacağını aynı zamanda küresel enerji sorunlarına da bir çözüm olacağını umuyor.

State Grid tamamen blokzinciri teknolojisinin içinde yer alıyor. Ayrıca veri yönetimi için de teknolojiyi deniyor.

Çin de blokzinciri ve karbon dengeleme çalışmaları üzerinde denemeler yapıyor. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner