Yükleniyor...

Çin, Dijital Para Biriminin Kullanım Alanlarını Genişletiyor

Çin, dijital para biriminin (CBDC) Zhejiang Eyaletinde yer alan Ningbo şehrindeki 125 metro istasyonunun hepsinde geçerli olduğunu duyurdu.

Cin Dijital Para Biriminin Kullanim Alanlarini Genisletiyor

Çin, dijital para biriminin (CBDC) Zhejiang Eyaletinde yer alan Ningbo şehrindeki 125 metro istasyonunun hepsinde geçerli olduğunu duyurdu.

Çin, dijital yuan kullanımının kullanım alanlarını genişletmeye devam ediyor. Pekin olimpiyatlarından, ülkenin birçok bölgesine kadar uzanan bir aralıkta dijital para birimi kabul görmeye başladı. En son atılan adım ise Çin’in Zheijang eyaletindeki metro istasyonlarında dijital para biriminin kullanılmaya başlanması oldu.

Çin Metroları Dijital Yuan ile Ödeme Kabul Etmeye Başladı

Yaklaşık 9.7 milyon nüfusu olan Ningbo’nun 125 farklı metro istasyonunda dijital yuan ödemeleri kabul edilecek. Ningbo’nun ülkede metroda dijital yuan uygulamalarının kullanıma açıldığı dokuzuncu şehir olduğu ve üçüncü parti pilot şehirlerin ön saflarında yer aldığı belirtiliyor.

Demiryolu operatörü Ningbo Rail Transit‘in resmi açıklamasına göre, dijital yuan ile ödeme yapmak isteyen yolcuların, metro sisteminin özel uygulamasını kullanması gerekiyor. Çin vatandaşları uygulamaya ICBC, Ziraat Bankası, Çin Bankası, Çin İnşaat Bankası, İletişim Bankası veya Posta Tasarruf Bankası hesaplarından herhangi birini ekleyerek dijital ödemeyi kullanmaya başlayabiliyor.

Demiryolu operatörü, taşıtların metro ücretlerini doğrudan dijital yuan cüzdanlarından ödemelerine izin verip vermeyeceğini belirtmedi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner