Yükleniyor...

Çin, Dijital Yuan Hazırlıklarını Hzlandırdı

Çin Halk Bankası'nın (PBoC) ulusal dijital para birimi dijital yuanı geliştirmenin ilk teknik adımını bitirdiği bildiriliyor fakat dijital yuanın lansman tarihi hala belirsiz.

in Dijital Yuan

Çin Halk Bankası’nın (PBoC) ulusal dijital para birimi dijital yuanı geliştirmenin ilk teknik adımını bitirdiği bildiriliyor fakat dijital yuanın lansman tarihi hala belirsiz.

Global Times’a konuşan konuya yakın anonim biri, PBoC’un koronavirüs pandemisinin ekonomiye olan zararını minimize etmesinin en uygun yolunun dijital para birimi olduğunu belirtti.

Kaynağa göre, Çinli teknoloji devi Alibaba’nın mali kolu olan Alipay, 21 Ocak’tan 17 Mart’a kadar hepsinin bir şekilde PBoC’un dijital para birimi ile bağlantılı olan en az beş patent başvurusu yaptı.

Kaynak, patentlerden yola çıkarak dijital yuanın teknolojik gelişiminin ilk adımının temel olarak tamamlandığını, patentlerin dijital para biriminin ihraç, işlem kaydı, dijital cüzdanlar, anonim ticaret desteği ve yasadışı hesapların denetlenmesi ve kontrol edilmesi konusu da dahil çeşitli alanlarını kapsadığını da sözlerine ekledi.

Öte yandan ülkedeki dijital para mevzuatının, bankacılık ve sigorta regülasyonlarının ve regülatör denetiminin oluşturulmasının uzun bir süreç olabileceği ve hatta dijital yuanın teknolojisinin geliştirilmesinden bile daha uzun zaman olabileceği gelen bilgiler arasında. Bu nedenle lansmanın kesin veya yaklaşık tarihi hala belirsiz.

Alibaba, Tencent, Huawei ve China Merchants Bank gibi bir dizi özel firmanın Çin’in dijital para biriminin geliştirilmesine katıldığı belirtiliyor.

Şu anda dünyanın önde gelen merkez bankaları koronavirüsün ekonomiye olan etkilerini düşürmek için faiz oranlarını düşürüyor, sıfırlıyor veya hatta negatif bölgeleri zorluyorlar. Bu nedenle PBoC’un dijital para için hazırlıklarını hızlandırdığı konuşuluyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner