Yükleniyor...

Çin, Dijital Yuanın Erişimini Genişletiyor

Çin, ülkenin finans merkezi olan Şangay'daki en son testiyle dijital yuan erişimini artırdı.

cin dijital yuanin erisimini genisletiyor

Çin, ülkenin finans merkezi olan Şangay’daki en son testiyle dijital yuan erişimini artırdı.

Şangay hafta sonu boyunca, her biri 55 dijital yuan (yaklaşık 9 dolar) içeren ve toplamda yaklaşık 20 milyon yuan (3 milyon dolar) tutarında 350.000 “kırmızı paket” gönderdi. Bu, bir dijital yuan testinde Çin tarafından verilen en yüksek kırmızı paket sayısına karşılık geliyor. Önceki testler 200.000’den az kırmızı zarf içeriyordu.

Şangay testi, Çin’in merkez bankasının dijital para birimini testlerine daha fazla vatandaşı dahil etmek istediğini gösteriyor.

Çin’in son aylarda verdiği toplam fon miktarı iki kattan fazla artış gösterdi. Toplam miktar şu anda altı şehirde 39 milyon dolar tutarında yer alıyor. Şubat ayı itibariyle, bu miktar üç şehirde 17 milyon dolardı.

Altı şehir şimdi Şanghay, Pekin, Shenzhen, Suzhou, Chengdu ve Changsha’yı içeriyor. Şanghay, daha önce dijital yuan testlerine katılmış olsa da ilk defa airdrop politikasına dahil oldu. 

Çin, bir merkez bankası dijital para birimi başlatmak için diğer büyük ekonomilerin önünde yer alıyor. 2014 yılında dijital yuanı araştırmaya ve geliştirmeye başlayan Çin henüz resmi bir lansman tarihi açıklamadı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner