Yükleniyor...

Çin, Elektrik Sistemlerini Blockchain ile Destekleyecek

Çin Enerji İdaresi (CEA), elektrik dağıtımını kolaylaştırmak için blockchain tabanlı enerji ticaret platformları geliştirmeyi planlıyor.

Cin Elektrik Sistemlerini Blockchain ile Destekleyecek

Çin Enerji İdaresi (CEA), elektrik dağıtımını kolaylaştırmak için blockchain tabanlı enerji ticaret platformları geliştirmeyi planlıyor.

Son zamanlarda yaşanan kuraklık ve ısı, Çin’in elektrik sistemlerine olumsuz yansıdı. Son birkaç hafta içinde, Sichuan eyaletinde büyük endüstriyel ve konut elektrik kesintileriyle birlikte ciddi elektrik kesintileri yaşandı. Bu tarz sorunların önüne geçmek isteyen Çin Enerji İdaresi de blockchain destekli yeni bir atak başlatıyor.

Çin’den Blockchain Tabanlı Enerji Platformu Adımı

Çin Enerji İdaresi (CEA) tarafından yayınlanan bir politika belgesinde, bağımsız elektrik üretim birimleri ile eyalet ve ulusal şebekeler arasında elektrik ticaretini kolaylaştırmak için blockchain tabanlı enerji ticaret platformları geliştirileceği belirtiliyor.

Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü’ne (IEEE) göre blockchain teknolojisinin değişmez özelliği, şeffaf ve güvenilir elektrik ölçümü işlemlerinin kanıtını sağlayabilir.

cin merkez bankasi ulkenin bitcoin islemlerindeki kuresel payi yuzde 88 dustu

Çinli yazılım firması Insigma Hengtian Software’ın, Temmuz ayında ülkenin güneybatısındaki Yunnan eyaletine blockchain tabanlı bir elektrik ticaret sistemi sağlamak için sözleşme verdiği söyleniyor. Bu planla ilgili bir adım olmasa da ileriye yönelik atılacak adımların öncüsü olabilir.

Yunnan bölgesi, hidroelektrik kaynakları bakımından zengin ve küçük hidroelektrik santrallerine sahip. Çin’in yasağından önce, kripto para madencileri, bol miktarda enerji ve ucuz maliyetler nedeniyle bu bölgeyi tercih ediyordu.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner