Yükleniyor...

Çin, Facebook’un Kripto Parası Libra’dan Korktuğu için Kendi Kripto Parasını Geliştiriyor!

Facebook'un geçen ay kendi kripto para birimi Libra'yı duyurmasından sonra birçok ülke kripto paralara karşı olan görüşünü değiştirmeye, farklı görüşler beyan etmeye başladı.

Çin Libra Coin

Facebook’un geçen ay kendi kripto para birimi Libra’yı duyurmasından sonra birçok ülke kripto paralara karşı olan görüşünü değiştirmeye, farklı görüşler beyan etmeye başladı. Rusya ve Çin de dahil olmak üzere birçok ülke ABD’nin teknoloji ve internet devlerinin artan baskınlığı karşısında endişelerini dile getiriyorlar.

Buna karşın Zuckerberg’in kripto parası kripto topluluğu için herhangi bir tehdit oluşturmuyor. Çünkü birkaç milyarder ve birkaç teknoloji devinin pençesinde merkezi olarak kontrol edilen bir stablecoin Bitcoin kavramı için gerçek bir tehdit değil.

Facebook’un şu anda yasaklı olduğu Çin ise başka türlü düşünüyor. Bu hafta ülkenin Merkez Bankası, Libra’nın Çin sınırları ötesi ödelemeri, para politikası ve hatta finansal egemenlik için bir tehdit oluşturabileceğinden kendi kripto para birimini geliştirme konusunda araştırmalar yaptıklarını açıkladı.

PBOC’nin araştırma bürosu müdürü Wang Xin, “Libra’nın ödemeler için yaygın olarak kullanılması durumunda özellikle sınır ötesi ödemelerde para gibi çalılabilir ve buna bağlı olarak para politikası, finansal istikrar ve uluslararası para sistemi üzerinde bütün bir etkiye sahip olabilir mi? Özünde bir patron olacak; ABD doları ve ABD. Öyleyse, bir dizi ekonomik, finansal ve hatta uluslararası politik sonuca neden olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Xin, Çin Merkez Bankası’nın 2017’nin sonunda yasakladığı Bitcoin ve diğer kripto tehditlerine karşı koyma çabasının yanısıra 2014 yılından bu yana kripto para üzerinde çalışan ilk ülke olduğunu iddia etti.

Çin’in sosyal medya platformu WeChat, 1.1 milyar kullanıcısıyla Facebook’un yarısı kadar bir kullanıcı kitlesine sahip. WeChat zaten bir ödeme sistemine sahip ancak Libra gibi tamamen merkezi ve sadece Yuan’da ve Çin banka hesaplarında kullanılabiliyor. Tecent, WeChat Pay’i 2013 yılında kullanıma sundu ve şu anda 900 milyondan fazla kullanıcısı var. Alibaba’nın Alipay’ı şirketin en büyük rakibi ancak grubun mali kolu Ant Financial, Forbes’e göre dünyanın en büyük özel fintech şirketi.

Pekin Yönetimi, artan kripto karşıtı duruşu ile WeChat’a Mayıs ayında kripto para ödemelerini yasaklanması konusunda baskı yaptı. Bununla birlikte, WeChat Pay, Çinli düzenleyicilerle kendi ödeme lisanslarına sahip ve Facebook’un Çin’de ve hakimiyet gösterdiği diğer ülkelerde de aynı şeyi yapması mümkün değil. Buna rağmen Çin, Libra’dan korkuyor.

Sonuç olarak, ortaya çıkan Libra kavramının yalnızca Çin için değil, kendilerini dolar ve ABD teknoloji tekellerinden uzak tutmak isteyen diğer ülkeler için bir tehdit oluşturduğu açıkça görülüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner