Yükleniyor...

Çin Kongresi Blockchain Geliştirme Fonunu Önerdi

Çin parleamentosu NPC, daha iyi bir yönetim sistemi kurmak adına, hükümet destekli blockchain geliştirme fonunun kurulmasını önerdi.

cin kongresi blockchain gelistirme fonunu onerdi

Çin parleamentosu NPC, daha iyi bir yönetim sistemi kurmak adına, hükümet destekli blockchain geliştirme fonunun kurulmasını önerdi.

Ülkedeki en güçlü siyasi danışma organı olan Ulusal Halk Kongresi, Çin Parlamentosu ve Çin Halkı Siyasi Danışma Konferansı’nın geçtiğimiz günlerde yıllık oturumuna başladı. Bu oturumlara yaygın olarak “İki Oturum” veya “Lianghui” toplantıları adı da veriliyor.

Ulusal Halk Kongresi, Çin’in en büyük yasama organı olarak kabul ediliyor. 22 Mayıs’tan beri devam eden toplantılara yaklaşık 3.000 delege katılıyor. Beijing News’in 23 Mayıs tarihli bir raporuna göre, NPC milletvekili Jieqing Tan, blockchain endüstrisinin gelişimi için özel bir fon oluşturulmasını önerdi. Eğer teklif kabul edilirse, bu fon hükümet tarafından yürütülecek.

Fonun amacı ise, umut vaat eden bir dizi blockchain işletmesinin gelişimini ve büyümesini desteklemek, blockchain teknolojisine teşvik sağlamak olarak açıklandı.

Çin, blockchain teknoloji ile akıllı yönetim sistemi kurarak, toplum için yüksek güven ortamı sağlamayı amaçlıyor. Diğer yandan da teknolojinin gelecekteki gelişiminde küresel güç olmayı amaçlayan Çin, bu teknoloji sayesinde ulusal güvenliğini ve egemenliğini daha iyi koruyabileceğini düşünüyor.

Tan yaptığı açıklamada, şu anda sınırlı sayıda blockchain işletmesinin bulunduğunu ve bu şirketlerde de yetenek ve bilgi eksikliğinin mevcut olduğunu belirtti. Bu sorunların blockchain ekosistemi üzerinde yapılabilecek olan gelişmelerin önünde bir engel olduğundan bir an önce bu sektörün desteklenmesini önerdi.

Geçtiğimiz günlerde blockchain ile ilgili işleri resmi olarak meslek kabul eden Çin, daha önce de önümüzdeki üç yıl boyunca blockchain ticaret platformuna, 4.7 milyon dolarlık fon sağlayanını açıkladı. Bunlar ile bilikte, Pekin Vergi Bürosu’da daha çevre dostu, kullanışlı ve şeffaf kontrol imkanı sağlayan blockchain ekosistemi kullanarak faturalandırma sistemine geçeceklerini belirtmişti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner