Yükleniyor...

Çin Merkez Bankası Blockchain Adaptasyonunu Hızlandırmak İstiyor

Çin Halk Bankası (PBoc) Finansal Teknoloji Komitesi yılın ilk toplantısını bu hafta gerçekleştirdi.

cin merkez bankasi blockchain adaptasyonunu hizlandirmak istiyor

Çin Halk Bankası (PBoc) Finansal Teknoloji Komitesi yılın ilk toplantısını bu hafta gerçekleştirdi. Toplantıda Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Fan Tifei, ülkenin blockchain teknolojisini benimseme stratejisini hızlandırılması yönünde talepte bulundu.

13 Mayıs’ta yayınlanan rapora göre, bankanın başkan yardımcısı, PBoC yetkilileri ve bağlı finans şirketlerinin başkanları bir araya geldi. Görüşmelerde Fan, blockchain ve fintech endüstrilerinin önemini vurguladı. Ülkenin dijitaleşmesi yönünde çağrı yapan Fan, 2021 yılının sonuna kadar gerekli adaptasyonların sağlanmasını istedi.

Toplantının başlıca konusu, kalkınma planını teşvik etmek ve yeni politikaların uygulanması için bilimsel çalışmalara hız vermek olarak belirlendi. Yetkililer, fintech kalkınma endeks sistemini incelemek, dinamikleri dikkatle izlemek ve finansal kurumların dijital dönüşümünü hızlandırmak için kapsamlı değerlendirme yaptılar.

Toplantının sonucu şu şekilde açıklandı;

“Düzenleyici bilim ve teknolojinin uygulanmasını güçlendirmek ve dijital denetim yeteneklerinin yapımını güçlendirmek için büyük veri, yapay zeka, bulut bilişim, blockchain ve diğer teknolojileri kullanmak gerekiyor.”

Çin’in blockchain teknolojisine ilgisi artmaya devam ediyor

Fintech Kalkınma Planı, Ağustos 2019’da açıklanan Çin’de pazarlar arası fintech operasyonlarının standardizasyonunu amaçlıyor. Çin’in blockchain teknolojisine ilgisi artmaya devam ediyor. 4 Mart’ta Çin’in Hunan eyaletinin Loudi şehrinde ilk eyalet blok zinciri bölgesi kuruldu ve bir başka Çin eyaleti olan Hainan, 9 Mayıs’ta sınır ötesi bir finansal hizmetler platformunun duyurulmasıyla blockchain ekosistemine katıldı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner