Yükleniyor...

Çin Merkez Bankası Yetkilisi: Suçlular Tether ve Bitcoin Kullanıyor, Tamamen Anonim Bir CBDC Söz Konusu Değil

Çin Halk Bankası'ndan (PBoC) bir yetkili, uluslararası fikir birliğine dayalı olarak "tamamen anonim bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) söz konusu olmadığını" söyledi.

cin merkez bankasi yetkilisi suclular tether ve bitcoin kullaniyor tamamen anonim bir cbdc soz konusu degil

Çin Halk Bankası’ndan (PBoC) bir yetkili, uluslararası fikir birliğine dayalı olarak “tamamen anonim bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) söz konusu olmadığını” söyledi.

Çin merkez bankasının Dijital Para Araştırma Enstitüsü başkanı Mu Changchun, Cumartesi günü bir forumda Çin’in dijital yuan tasarımının merkezinde “kontrol edilebilir anonimlik” olduğunu söyledi.

Aynı zamanda, PBoC, dijital yuan’ın yalnızca bir ödeme yöntemi olarak değil, aynı zamanda üst düzey bir finansal gözetim aracı olarak kullanımını ilk kez açık bir şekilde onaylayarak detaylandırdı. Mu konu hakkında şunları söyledi:

“CBDC’nin anonimliğinin ön koşulu, risk kontrollü ve sınırlı olmasıdır. Tamamen anonim bir CBDC pratik değildir. Kontrol edilebilir anonimlik uluslararası fikir birliğine dayanıyor. Kara para aklama, terörle mücadele finansmanı ve vergi kaçakçılığı önleme amaçlarını karşılamayan herhangi bir tasarım basitçe veto edilecek.” 

Mu’ya göre, dijital yuan’ın kontrol edilebilir anonimlik özelliği, mahremiyetin yalnızca son kullanıcılar için kendi aralarında işlem yaptıklarında geçerli olduğu ve bu işlemlerin ayrıntıları merkez bankası ve düzenleyiciler tarafından görülebilir kalacağı anlamına geliyor.

Bu ifadeler, geçen yıl yapılan açıklamalar ile parallik gösteriyor. PBoC tarafından sunulan yetkili patentler, dijital yuanın teknolojik niyetinin bir finansal izleme aracı olduğunu gösteriyor.

Mu, Çin’in dijital yuanının tasarımının, kullanıcıların mahremiyetine aşırı vurgu yapması ve suç faaliyetlerini mali gözetleme kabiliyetini görmezden gelmesi durumunda ciddi sonuçlar olacağını söyledi. Mu, Tether’in USDT’sinin ve Bitcoin’in suçlular tarafından uyuşturucu ticareti ve çevrimiçi kumar gibi yasa dışı ekonomik faaliyetlerden toplanan gelirleri aklamada yaygın olarak kullanıldığını belirtti. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner