Yükleniyor...

Çin, Milyonlarca Dijital Yuan (e-CNY) Dağıttı

Çin'in birçok şehir hükümeti tarafından yapılan etkinliklerde, benimsenmeyi artırmak amacıyla milyonlarca e-CNY dağıtıldı.

dijital yuan

Çin‘in birçok şehir hükümeti tarafından yapılan etkinliklerde, benimsenmeyi artırmak amacıyla milyonlarca e-CNY dağıtıldı.

Ay Yeni Yılı dönemi için Çin Merkez Bankası Dijital Para Birimi’nin (CBDC) kullanımının yaygınlaşması amacıyla Çin vatandaşlarına milyonlarca dolar değerinde e-CNY paylaştırıldı. Devletin yayın kuruluşu olan Global Times’ın yayınladığı bir habere göre, Ay Yeni Yılı tatili için e-CNY odaklı 200 kadar etkinlik yapma kararı alındı.

Etkinlikler, dünyayı sarsan COVID19 vakasından sonraki kısıtlamaların azaltılmasından bu yana ilk defa “tüketime teşvik etmek” amacıyla yapıldı.

Dijital Yuan Dağıtım İstatistikleri Yayınlandı

Çin’de yapılan programlar doğrultusunda, 180 milyon yuan değerinde e-CNY dağıtıldığı bildirildi.

Yerel yönetimin, Shenzhen şehrindeki gıda sektörünü “destekleme” adı altında 14,7 milyon dolar (100 milyon yuan) değerinde e-CNY dağıtma kampanyası da buna bir örnek olarak gösterildi. China Daily’nin hazırlamış olduğu bir habere göre, 16 Ocak tarihinde Hangzhou kenti sakinlerine kişi başı 12 dolarlık (80 yuan) eCNY kuponları dağıtıldığı belirtildi. Kuponların şehir için 590 bin dolar’a (4 milyon yuan) denk geldiği hesaplandı.

Hükümet tarafından açıklanan bilgilere göre, CDBC kullanımına teşvik amacıyla başka hedeflerin ve etkinliklerin olacağı belirtildi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner