Yükleniyor...

Çin, ticari hava yolculuğuna dijital yuan’ı entegre etti!

Sivil Havacılık İdaresi ve Çin Ticaret Bankası, yolcuların yeni hizmetlere erişmek için merkez bankası dijital para birimini kullanabileceğini söyledi.

Cinde Dijital Yuan Kullanimi 100 Milyar Yuanin Uzerinde

Sivil Havacılık İdaresi ve Çin Ticaret Bankası, yolcuların yeni hizmetlere erişmek için merkez bankası dijital para birimini kullanabileceğini söyledi.

Çin’in merkez bankası dijital para birimi olan dijital yuan için pilot program başlatıldı. Artık uçak biletlerinin ödemeleri, dijital Yuan kullanılarak yapılabilecek. Yeni tanıtılan platformun, şirketlerin ve girişimcilerin ticari uçak biletlerinin uygun şekilde ödenmesi için dijital yuanı kullanmalarına olanak sağladığı bildiriliyor. Ek olarak, yolcular platform aracılığıyla yeni hizmetlere erişmek için dijital yuan kullanma fırsatına sahip olacak.

Çin

Çin, CBDC’ye yönelik çalışmalarını artırdı

Merkez bankası dijital para birimi (CBDC) üzerindeki faaliyetlerini gün geçtikçe artıran Çin, son olarak hava yolculuğu sektörüne bu konuyu entegre etti. Yerel basında çıkan bir habere göre, China Merchants Bank ile Çin Sivil Havacılık İdaresi arasındaki bir işbirliği, havacılık ağındaki yolcular için işlemleri kolaylaştırmayı amaçlayan bir dijital yuan platformunun tanıtılmasına zemin hazırladı.

18 Temmuz’da platformun resmi lansmanını kutlayan açılış etkinliğinde Sivil Havacılık İdaresi ve China Merchants Bank, CBDC için daha fazla kullanım durumu çağrısında bulundu. Sivil havacılık endüstrisinin çeşitli alanlarında dijital yuan’ın uygulanmasını keşfetmek için işbirliği yapacaklarını söylediler.

Yayınlanan bazı raporla göre, ülkenin merkez bankası olan Çin Halk Bankası, Çin’in ulaşım ağında dijital yuanın kullanımını aktif olarak teşvik ediyor. Özellikle, Pekin Daxing Uluslararası Havaalanı ve Pekin Başkent Uluslararası Havaalanı, 2022’de dijital yuan bazlı girişimleri ile dikkat çekmişti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner