Yükleniyor...

Çin, Ulusal Blockchain Araştırma Merkezi Kuracak

Çin, kripto üzerindeki devam eden baskılarına rağmen, başkent Pekin’de Ulusal Blockchain Teknoloji İnovasyon Merkezi’ni kurmayı planlıyor.

cin

Çin, kripto üzerindeki devam eden baskılarına rağmen, başkent Pekin’de Ulusal Blockchain Teknoloji İnovasyon Merkezi’ni kurmayı planlıyor. 

China Daily’nin 8 Şubat tarihli raporuna göre Çin, çekirdek blockchain teknolojilerine ilişkin araştırmaları yürütmek için yerel üniversiteler, düşünce kuruluşları ve blockchain işletmeleri ile bir araştırma ağı oluşturacak. Çin, bu araştırma ağı ile birlikte endüstrinin daha fazla dijitalleşmesini amaçlıyor. 

Blockchain Teknoloji İnovasyon Merkezi’nden, Chang’an Chain ve ChainMaker blockchain ağlarının geliştiricisi olan Beijing Academy of Blockchain and Edge Computing (BABEC) sorumlu olacak. Proje, China Construction Bank ve China Unicom gibi 50 ticari şirketten oluşan bir ekosistem tarafından destekleniyor. 

Çin, En Fazla Blockchain Patent Sayısına Sahip 

Çin, blockchain alanında özellikle son yıllarda aktif olarak rol oynuyor. Çin, Eylül 2022’de yaptığı açıklamada, Çin’in dünya çapında en fazla blockchain patent sayısına sahip olduğunu iddia etti. Yapılan başvuruların sayısı yüksek olsa da bu başvuruların yalnızca yüzde 19’u onaylanıyor. 

Blockchain ile birlikte, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) projesi de Çin hükümetinin ticari markası haline geldi. Milyonlarca dolar değerinde e-CNY, benimsenmesini artırmak amacıyla ülke genelinde dağıtıldı. Ancak, kümülatif e-CNY işlemleri Ekim 2022’de yalnızca 100 milyar yuanı (14 milyar dolar) aştı. 

Çin Halk Bankası’nın (PBoC) eski bir yöneticisi, ülkeyi katı kripto kısıtlamalarını gözden geçirmeye çağırdı. Eski yetkili, kripto üzerinde kalıcı bir yasağın, blok zinciri ve tokenleştirme dahil olmak üzere resmi finansal sistem için birçok fırsatın kaçırılmasına neden olabileceğini savundu. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner