Yükleniyor...

El Salvador ve Bitcoin: Bu Metacade İçin Ne Anlama Geliyor? (Sponsorlu)

Başkan Nayib Bukele, El Salvador'un Bitcoin'i benimsemesi sürecinde, dünya para arzının merkeziyetsizleştirilmesine yönelik olarak devrim niteliğinde bir adım attı.

metacade sponsorlu 1

Başkan Nayib Bukele, El Salvador’un Bitcoin’i benimsemesi sürecinde, dünya para arzının merkeziyetsizleştirilmesine yönelik olarak devrim niteliğinde bir adım attı. Ancak, ödeme aracı olarak bir kripto para gerçekten ne kadar ileri gidebilir?

Blockchain, 21. yüzyılda teknolojik ilerleme için bir merkez konumunda ve Metacade adlı yeni bir proje bunun ne kadar faydalı olabileceğini gösteriyor.

El Salvador Bitcoin Tahvilleri Tanıtılıyor: Daha Fazla Ülke Kripto Parayı Ödeme Olarak Kabul Edecek Mi?

Haziran 2021’de El Salvador’un Bitcoin’i kabul etmesiyle, ilk kez bir ülke yasal olarak kripto paraları ödeme aracı olarak kabul etmiş oldu. Bu, blockchain tabanlı dijital para birimi tarihinde önemli bir olaydı ve bu olay bir ödeme aracı olarak kriptonun geleneksel finansal sistemin gerçekten yerini alıp alamayacağı konusunda dünya çapında bir tartışmaya yol açtı.

El Salvador’un Bitcoin’i kabul etmesinden bu yana dijital para hareketi genişledi. Çin, Nijerya ve Hindistan, El Salvador’un Bitcoin’inin teşviki amacıyla yaptığı merkeziyetsizleştirme çabalarını baltalayarak, ödemeler üzerinde merkezî kontrolü sürdürmeyi amaçlayan blockchain tabanlı sistemler olan merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC’ler) tanıttı.

El Salvador’un Bitcoin’i nakit para ile aynı işlevi görüyor: Anonim, bire bir bir ödeme sistemi. Öte yandan CBDC’ler programlanabilir ve izlenebilirdir ve hükümetlere her zamankinden daha fazla kontrol sağlar. Çin’in dijital yuanı (DCEP) halihâzırda halkın harcama alışkanlıklarını kontrol etmek için kullanılıyor ve dolayısıyla El Salvador’un Bitcoin’i benimsemesi son derece ilerici bir politika gibi görünüyor.

21. yüzyılda önemli bir çatışma yaşanıyor: Daha fazla hükümet Bitcoin ve kripto paraları ödeme olarak benimseyecek mi, yoksa daha fazla hükümet vatandaşlarının para arzı üzerinde tam kontrol sahibi olmak için CBDC’ler mi oluşturacak?

Bu Web3 için ne anlama geliyor?

Bitcoin’in devlet destekli para birimlerine karşı savaşı devam ederken, Web3 dünyası farklı bir alanı meşgul ediyor. Web3, çevrimiçi verilerin merkeziyetsiz hale getirilmesi ve sosyal medya ve oyunlar da dâhil olmak üzere web uygulamalarının kontrol edilmesi sürecidir.

Web3 projeleri, popüler uygulamaları kontrol etmek için merkezî sunuculara olan ihtiyacı ortadan kaldırıyor. Bu durum, merkezî kuruluşların son yıllarda açıkça manipüle ettiği kullanıcı verilerinin korunmasına yardımcı olabilir.

Web3 uygulamaları dünya çapında kullanıcı kazanıyor. Metacade gibi blok zinciri tabanlı oyunlar, eski oyunlarla kıyaslanamayacak bir deneyim sundukları için geleneksel oyun endüstrisinde devrim yaratma potansiyeline sahiptir.

Metacade nedir?

Metacade, geleneksel oyunlara göre çeşitli avantajlar elde etmek için blockchain teknolojisini kullanan kapsamlı bir “kazanmak için oyna” (P2E:Play-to-earn) oyun platformudur. Metacade Ethereum blok zinciri üzerine inşa edildiğinden, uygulama kullanıcılarıyla etkileşim kurmak için akıllı sözleşmeler kullanıyor ve kullanıcı verilerini kontrol eden aracılara olan ihtiyacı ortadan kaldırıyor.

Blockchain, tüm Web3 oyuncuları için entegre finansal ödüller sağlıyor ve Metacade platformu bu kazanç kapasitesini bir üst seviyeye taşıyor. Kullanıcılar, bir blok zincirinde bulunabilecek en geniş oyun yelpazesini oynayabilmenin yanı sıra, platformda içerik oluşturup paylaşarak ya da turnuvalarda yarışarak da ödüller kazanabilirler.

Nasıl çalışıyor?

Metacade, metaverse oyun salonunda hem günlük hem de rekabetçi oyunlar sunmaktadır. Kullanıcılar oyunları oynayarak ödeme olarak kripto kazanabilecek ve ayrıca diğer oyunculara karşı turnuvaları kazanarak büyük MCADE token ödülleri kazanabilecekler.

Platform aynı zamanda Web3 kullanıcıları için sosyal bir merkez haline gelecek, çünkü içerik üreticiler bilgilerini paylaşma ve topluluğa katkıda bulunma karşılığında ödeme olarak kripto para kazanabilecekler. Bu kapsamda, oyun incelemeleri yayınlama, görüşlerini paylaşma ve diğer kullanıcılarla doğrudan etkileşim kurma imkânlarına sahip olacaklar.

Metacade, merkeziyetsizleştirme hareketinde ilerleme kaydedilmesine yardımcı olmak amacıyla kripto meraklıları için iş olanakları yaratıyor. Platformun Work2Earn (Kazanmak İçin Çalış) mekaniği, Web3 kullanıcılarını blok zinciri tabanlı şirketlerde yarı zamanlıdan tam zamanlı pozisyonlara kadar değişen ücretli iş fırsatlarıyla buluşturacak. 

Metacade zaman içinde tamamen kendi topluluğu tarafından yönetilecek ve merkeziyetsizliğin temel ilkelerini koruyacaktır. Merkeziyetsiz özerk bir organizasyon (DAO) haline gelecek ve MCADE token sahiplerinin yönetim önerilerinde oy kullanmasına ve metaverse oyun salonunun gelişmesine demokratik olarak desteklemesine olanak tanıyacaktır.

Tıpkı El Salvador’un Bitcoin hamlesi gibi Metacade de ezber bozuyor

Merkeziyetsizleştirme hareketi finans sektöründen önde gelen birçok küresel sektöre yayıldı ve oyun sektörü de değişiklikleri ilk gören sektörlerden biri oldu. Para dünya çapında 8 milyar insan tarafından kullanılırken, 3 milyardan fazla insan düzenli olarak video oyunları oynuyor ve oyun sektöründeki herkes artık oyun oynarken finansal ödüllere erişebiliyor.

Metacade, blockchain oyun hareketinin büyümesine yardımcı olmak için bir sonraki inovasyon dalgasını doğrudan finanse ediyor. Metagrants programı, Metacade topluluğunun hangi yeni oyunların finanse edilmesi gerektiğine karar vereceği bir oylama sürecini içerecek. Kazanan öneriler bir Metagrant alacak ve geliştirme boyunca desteklenecektir.

MCADE satın almaya değer mi?

El Salvador’un Bitcoin’i benimsemesinin hükümette bir çekişme başlatması beklenirken, Web3’ün ilerleyişi hızlanmaya devam ediyor. Ödeme aracı olarak kripto para kullanan kişi sayısı son beş yılda 59 kat arttı. Metacade, merkeziyetsiz web uygulamalarına yönelik artan talepten yararlanmak için iyi bir pozisyon potansiyeli taşıyor.

Metacade, şüphesiz her türlü yatırım portföyüne harika bir katkı sağlama potansiyeli barındırıyor. MCADE token presale’ı, yüksek potansiyelli bir Web3 projesine tam olarak başlamadan önce dâhil olmak için nadir bir fırsat. Birçok Web3 projesi, ilk katılımcılar için 100 katın üzerinde getiri sağlamaktadır ve Metacade sıradaki büyük kazanç kapısı olabilir.

Metacade presale’ına buradan katılabilirsiniz.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner