Yükleniyor...

Çin’de Kaçak Elektrik ile Madencilik Faaliyetleri

The Paper adı verilen yerel bir kuruluş olan gazeteye göre Çin'de bir adam tren rayları üzerinde madencilik faaliyetleri yürüttü.

inde kacak elektrik ile madencilik

The Paper adı verilen yerel bir kuruluş olan gazeteye göre Çin’de bir adam tren rayları üzerinde madencilik faaliyetleri yürüttü. Tren istasyonundan kaçak elektrik çekerek uzun süredir madencilik yaptığı tespit edilen kişi ise 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Mahkeme kararı bugün açıklanan Xu Xinghua, 3 yıl hapis cezasına ek olarak yaklaşık olarak 14,500 dolar da para cezasına çarptırıldı. Xinghua, 2017 yılının sonlarından itibaren Demiryolu tesislerinden çaldığı kaçak elektrik ile birlikte 50 adet Bitcoin makinesine güç sağlıyordu. Yine polis tarafından yapılan soruşturmada bu makinelerden 10 tanesinin hasar gördüğü belirtildi.

Xinghua ise bu faaliyeti sonrası sadece 18,000 dolar kazanç ede edebilmiş. Kaçak elektrik kullanım bedeli ise 15,000 dolar civarında. Mahkeme kişinin makinelerine el koyarak ürünleri hazineye aktardı.

Tabi ki bu olay 1 milyar insanın yaşadığı Çin’de ilk kez gerçekleşen kaçak elektrik olayı değil. Haziran ayında Çin’in Anhui eyaletinde bir kişi de kaçak elektrikle madencilik faaliyeti yaparken yakalandı. Bu kişi ise günde yaklaşık olarak 930 dolarlık bir kaçak elektrikle yaklaşık 200 tane makineye elektrik sağlıyordu.

Ülke de elektriğin ucuz olmasının yanı sıra donanımlar da ucuz olduğu için birçok kişi madencilik yapıyor. Çin halk bankası ise büyük miktarlarda stok yapıldığını ve madencilik faaliyetlerinden dolayı ülkeden düzenli para çıkıldığını tespit etti. Bunun önüne geçilmek için ise arazi kullanımı ve çevre koruma adı altında madencilerden çeşitli ücretler alınıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner