Yükleniyor...

White Paper Nedir? Neden ve Nasıl Yazılır?

Bu rehberimizde, white paper nedir, white paper ne işe yarar gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

White Paper Nedir White Paper Nasıl Yazılır

Bu rehberimizde, white paper nedir, white paper ne işe yarar gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Adını sık sık duyduğunuz White Paper ile ilgili merak ettikleriniz için rehberimizi okumaya devam edin.

White Paper Nedir?

Piyasadaki her bir İlk Para Teklifi (ICO), başarılı bir kampanya olmak için White Paper’a ihtiyaç duyar.

White Paper, projenin çözmek istediği bir problemin ana hatlarını, bu sorunun çözümünü, ürünlerinin ayrıntılı bir tanımını, mimarisini ve kullanıcılarla etkileşimini içeren bir belgedir.

Herhangi bir White Paper’ın içeriği aşağıdaki konuşma noktalarını içermelidir (belirli bir sırayla), ancak bunlarla sınırlı olmamalıdır:

 • Giriş
 • Feragatname
 • İçindekiler
 • Pazarın tanımı ve problemi
 • Ürünün açıklaması ve bu sorunun nasıl çözüleceği
 • Kripto para birimi: kaç tane, neden, nasıl, ne zaman, vb.
 • Yükseltilmiş fonlar nasıl kullanılacak?
 • Takım
 • Yol haritası

White Paper Nasıl Yazılır?

White Paper’ın en başında herhangi bir önemli kısıtlama veya bildirim içermesi gereken bir yasal uyarı veya bir feragatname koymak için bir bölüm bulunmalıdır. Bunlar, belirli ülkelerin vatandaşlarının yerel yasalar nedeniyle projenin belirteçlerini satın almasını veya gelecekteki yatırımcıların yatırımın kendisinin kar elde etmeyeceğini bilmelerini sağlamaya çalışmakla ilgili olabilir.

Belki de hemen hemen her belgeyi yazmanın en önemli adımlarından biri zorlayıcı bir giriş yapmaktır. İyi bir hamle, girişin gelecekteki kripto para birimi sahiplerine hitap eden bir CEO’dan bir mektup şeklinde sunulmasıdır.

Bu bölümde projenizin çözmeyi düşündüğü problemi belirtmeniz gereken, bu sorunun neden önemli olduğuna dair bir açıklama sağlamanız ve hatta çözümlemenin sonuçlarına bile değinmeniz gereken yerdir. Burada okuyucunun dikkatini çekmeniz, belgeyi okumanın faydalarını açıklamanız ve onlardan ne bekleyebileceklerine dair genel bir bakış sunmanız gerekir. Bunu yapmak için herhangi bir araç kullanın: grafikler, tablolar ve benzeri.

White Paper genellikle tekniki bilgilerin yer aldığı bir belgedir ve ortalama olarak yaklaşık 25 sayfa uzunluğunda olabilir. Bu nedenle, White Paper’ınızı yönlendirmeler için erişilebilir ve kullanışlı hale getirmek son derece önemlidir. Bilgilendirici ve iyi yapılandırılmış bir içerik tablosu kesinlikle uzun bir yol katedilmesini sağlayacaktır.

White Paper’ın tanımlanması gerektiğini düşündüğünüz herhangi bir terim içeriyorsa, aynı bölümde bir sözlük oluşturabilirsiniz.

Proje Hakkında Anlatım Yapın

Projeniz hakkında derinlemesine konuşmak ve potansiyel yatırımcılara mevcut pazarda tam olarak nerede duracağınızı açıklamak için ihtiyaç duyduğunuz kadar alan ayırın. En önemlisi, projenin ne olduğunu ve hangi bölümlerden oluştuğunu açıkladığınızdan emin olun.

Araştırma, gerçekler veya analizlerle desteklenmedikçe, kimse White Paper’da dahil etmek isteyebileceğiniz numaralara ihtiyaç duymaz.

Projenin Durumu: Bu bölüm ayrıca projenin şu anki durumu hakkında ayrıntılı bir açıklama içermelidir: prototip verileri, varsa ilk kullanıcılar, geliştirme stratejisi ve genel hedefler.

Ciddi yatırımcıların çoğunluğu sadece somut bir şeyleri gösteren projeleri destekleyecek, bir ekosisteme ve bir kullanıcı tabanına sahip olarak projenin belirleyicisinin piyasadaki hayatta kalma şansını artıracaktır. Bu unsurlardan herhangi birine sahipseniz okuyucuların bunu açıkça bildiğinden emin olun.

Finans: Beyaz belgenizin büyük bir bölümünü projenin finansmanı için ayırdığınızdan emin olun. Projenizin neden kendi kripto para birimine ihtiyaç duyduğunu, nasıl ve ne zaman dağıtılacağını açık bir şekilde açıklayabilmelisiniz. ICO için kripto para sayısı sınırlı olacak, satışlar piyasaya ne zaman başlayacak, vb.

Fon Kullanım Planı: Yatırımcılar paralarının tam olarak nereye gideceğini ve projenin belirli önemli görevleri tamamlaması için ne kadar paraya ihtiyaç duyacağını bilmelidir. En önemlisi, White Paper’da “ağ oluşturma olayı”, “endüstri gelişimi”, “çeşitli” ve benzeri gibi harcama kalemlerinden bahsedilmemelidir. White Paper’ınız, toplanan tüm paranın kalkınma için harcanacağını ve başka bir şey olmadığını açıkça belirtmelidir.

Yol Haritası:  Son olarak, White Paper sadece projenin detaylı bir teknik tanımını değil, aynı zamanda bir gelişim yol haritasını içermelidir. İdeal olarak gelecek 12-24 ay için derinlemesine bir çalışma planı paylaşılmalı ve en azından bir beta sürümü sunulmalıdır.

Yol haritasındaki bazı görevler zaten tamamlanmışsa, bunu yatırımcıların büyük bir avantajı olarak göreceğinden dolayı White Paper’da açıkça belirtin.

Ekip Hakkında Konuşun

White Paper Ekip

Ekip projenin ayrılmaz önemli bir parçası ve kesinlikle White Paper’da sunulmalıdır. Nadir istisnalar dışında, anonim geliştiricilere sahip bir ICO bir başarı yakalayamacaktır. White Paper’ın geri kalanı teknik bir açıklama olsa da bu bölüm insan dokunuşunun gerekli olduğu bölümdür. Kalkınma ekibinin fotoğrafları ve kısa biyografileri yatırımcıların gözünde büyük bir avantaj olacaktır.

Sadece projenizin arkasındaki kişilerin kim olduğunu açıklamakla kalmayıp, aynı zamanda bu proje için neden bu kadar önemli olduklarını ve neden bu insanların işe katılacağını açıkladığınızdan emin olun. Bu projeye önceki deneyimlerinin hangi yolla yardımcı olacağını belirttiğinizden emin olun. Ekip üyelerinden herhangi birinin Blockchain veya kripto para ile ilgili projeleri varsa bunu açıkça belirtin.

Ayrıca, projenin danışmanları hakkında da birkaç söze yer verebilirsiniz. Bununla birlikte, bahsettiğimiz danışmanların projelerin başarmak için ne koyduğu konusunda az ya da çok uzman olması gerektiğinden konuya uzak isim vermekten kaçının.

Stil, Dil ve Düzen

White Paper hazırlarken, resmi, neredeyse akademik tarzdaki yazı dili kullandığınızdan emin olun. Belgenin çok açıklayıcı ve profesyonel bir tonda olması gerekiyor. Bir konu seçip üzerinde odaklanmak daha iyi olduğu için, odağı dar olmalıdır.

Çoğu zaman, White Paper yazarları eldeki bir göreve odaklanmak yerine, potansiyel kullanım durumları ve teknolojilerinin gelecekteki olası uygulamaları hakkında bir şeyler karalama eğilimindedirler.

Blockchain aracılığıyla parti şapkaları satmayı düşünüyorsanız 2025 yılına kadar başka bir başlangıç ​​ile birlikte kişiselleştirme hizmetlerini tanıtmak için niyetinizi veya “yakın gelecekte” üst şapka ve snapback’leri stoklamaya başlamayı düşünmeyin. Parti şapkalarını Blockchain’e entegre etmeye odaklanın. Simgenlerin parti şapkalarını yeni bir ipi nasıl alacağınızı veya onlar için yeni bir boya işini nasıl güncelleyeceğinize odaklanın.

Dahası, White Paper her zaman olgusal olmalıdır. Varsayımlar, tahminler ve doğrulanmamış hak taleplerini kullanmaktan kaçının. Ayrıca, yazmadan, gramer ve imla hatalarının olmaması için White Paper’ınızı kontrol ettiğinizden ve gerçekte yapabileceğiniz her şeyi kontrol ettiğinizden emin olun. Tüm belgenin metni profesyonelce görünecek şekilde düzgünce biçimlendirilmelidir.

Ek olarak, White Paper’ınızı birkaç dilde sunabilmek istiyorsanız 25 sayfalık bir doküman için yalnızca uzman bir çevirmen yardımını alın.

White Paper Nereye Gönderilecek?

Birkaç yıl önce, çeşitli Bitcoin ile ilgili forumlarda yayınlanmış başarılı ICO kampanyaları örnekleri vardı. Ancak günümüzde ICO çılgınlığı zirvede olduğu için, projelerin çoğu White Paper’ını web sitelerinde yayınlamayı tercih ediyor.

GitHub, forumlar vb. gibi diğer seçenekler hala geçerlidir, ancak White Paper’ınıza tek bir merkezi erişim noktasının bulunduğundan emin olmanız gerekiyor. Farklı platformlarda kopyalayıp yapıştırmaktan kaçının, bunun yerine projenizi farklı forumlarda ve web sitelerinde tanıtırken bir bağlantı paylaşabilirsiniz.

ICO White Paper Şablonları

Diğer yarı karmaşık iş ile ilgili dokümantasyonlarda olduğu gibi, çevrimiçi olarak çok sayıda White Paper şablonu bulunmaktadır. Genel olarak, bu tür şablonların kullanımı hem kripto para birimi hem de yatırımcılar tarafından ele alınır. Benzersiz bir kaliteli ürün hazırlıyorsanız, benzersiz bir White Paper için zaman harcamalısınız.

ICO’lar gittikçe daha popüler hale geliyor, gelecek ve yeni başlayanlar için bir White Paper yazmayı teklif eden serbest çalışanların sayısı katlanarak artıyor ve görünüşe göre 100 ABD dolarına mal oluyor. Ancak, bu daha fazla veya daha az ciddi bir proje tarafından bir seçenek olarak görülmeli.

Günün sonunda White Paper ana satış noktanız olacak. Bu, ekibinizin ürüne ilişkin benzersiz vizyonunun bir yansımasıdır ve ciddi şekilde ele alınmalıdır. Bu işi sizin için yapacak bir serbest çalışanı işe almak, yalnızca bir alt-sonuç anlamını doğurabilir ve bunun sonucunda gerekli olan parayı toplayamazsınız.

Başarılı White Paper Örnekleri

İyi yazılmış White Paper’ların ve başarılı ICO’ların bazı örnekleri şunlardır:

 • Ethereum – 15,5 milyon dolar
 • Quoine – 105 milyon dolar
 • DigixDAO – 5.5 milyon dolar

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner