Yükleniyor...

Çin’in Blok Zinciri Tabanlı Hizmet Ağı Faaliyete Girdi

Çin hükümeti ülke çapındaki blok zinciri tabanlı servis ağını başlatıyor, ağ ticari amaçlı olarak kullanılacak.

bitcoini yasaklayan cin blockchain teknolojisi konusunda dunyaya kafa tutuyor 1 1280x695

Çin hükümeti ülke çapındaki blok zinciri tabanlı servis ağını başlatıyor, ağ ticari amaçlı olarak kullanılacak.

Beta test sürümünden bu yana 6 ay geçen Çin blok zinciri bazlı servis ağı veya kısaltılmış adı ile BSN; artık küresel ticari kullanımda resmi olarak kullanılabilir. 

Birçok Çin hükümet yetkilisi ve örgüt başkanları, Pekin’de 25 Nisan’da bir toplantı için bir araya gelerek BSN’nin halka açıldığını duyurdular.

BSN, blok zinciri projelerinin daha düşük bir maliyetle yeni blok zinciri uygulamaları oluşturmasına ve çalıştırmasına yardımcı olan küresel bir altyapıdır. Aynı zamanda bu altyapı ile akıllı şehirlerin ve dijital ekonominin gelişimini de hızlandırmak hedeflenmektedir.

China Mobile, China UnionPay ve Huobi China birlikte BSN’nin oluşturulma aşamasında kafa kafaya vererek birlikte iş çıkardılar.

Hızlı Bir Başlangıç

Hem kurumsal hem de bireysel geliştiriciler, blok zinciri tabanlı hizmet ağına ilgi gösterdiler. Rapora göre, 2 binden fazla geliştirici 15 Ekim 2019’daki beta sürümünden bu yana altı ay içinde BSN’yi denedi. BSN’deki geliştiriciler; kamu refahına hizmet amacıyla, ürün izlenebilirliğine ve elektronik faturalara yardımcı olmak için uygulamalar geliştirdiler.

Blok Zinciri Hizmet Ağı İttifakı Geliştirme Başkanı Shan Zhiguang, Pekin’deki toplantıda ağın şu anda 128 ortak düğüme sahip olduğunu belirtti. 76’sı Çin’de olan düğümlerin, 44’ü yapım aşamasındadır ve geri kalan 8’i de 6 kıtayı kapsayan denizaşırı düğümlerdir. Zhiguang 2020’nin sonunda, ağda en az 200 düğüm olmasını planladıklarını açıkladı.

BSN’nin resmi lansmanı gerçekleşti, artık ağın beta döneminde geçerli olan uygulamaları ve muhasebenin geliştirilmesi veya dağıtımı üzerinde herhangi bir kısıtlaması olmayacak. Ağdaki geliştiriciler, uygulamalarını istedikleri zaman yükseltme özgürlüğüne de sahip olacaklar.

Bu durum Çin için teknolojik gelişmeyi ilerletmek adına daha geniş blok zincirinin benimsenmesi ve blok zincirinin kullanılması bakımından büyük bir başarıdır. Ayrıca Çin merkez bankası da dijital para birimi üzerinde aktif olarak çalışmaktadır. Daha önce Coinkolik’in bildirdiği üzere, Starbucks ve Mcdonalds dijital yuanı halihazırda test ediyorlardı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner