Yükleniyor...

Çin’in Dijital Parası, Starbucks, McDonald’s ve Subway’de Kullanılabilecek

Edinilen bilgilere göre, Çin Merkez Bankası dijital para birimi (CBDC) testi, Kuzey Çin'in Hebei Eyaleti Xiongan New Area'da gerçekleştirildi.

inin dijital parası starbucks ve mcdonaldsta kullanılabilecek

Edinilen bilgilere göre, Çin Merkez Bankası dijital para birimi (CBDC) testi, Kuzey Çin’in Hebei Eyaleti Xiongan New Area’da gerçekleştirildi. Deneme çalışmaları arasında devasa ABD zincirleri Subway, Starbucks ve McDonald’s gibi ikram ve perakende endüstrileri yer alıyor.

Çin dijital para birimi ile ilgili haberler son birkaç hafta içinde öncekine nazaran daha sık karşımıza çıkıyor. Konuyla ilgili son yerel rapor, paranın test aşamasının Xiongan New Area’da başladığını iddia ediyor. Daha spesifik olarak, yerel makamlar Çarşamba öğleden sonra CBDC projesi için bir tanıtım gösterisi düzenledi. Katılımcılar farklı sektörlerdendi. Dört ticari bankanın yerel şubelerinden çalışanlar – Çin Sanayi ve Ticaret Bankası, Çin Tarım Bankası, Çin Bankası ve Çin İnşaat Bankası – test aşamasına katıldı. İlginçtir ki, denemeler ABD’de tanınmış bazı girişimleri içeriyordu. Bunlar, çok uluslu kahve zinciri Starbucks, dev fast-food şirketi McDonald’s ve özel restoran Subway’di.

Eğer bu görüşmeler olumlu geçerse, yakın zamanda bahsi geçen mekanlarda Çin’in dijital para biriminin kullanılmaya başlandığını görebiliriz. Bu markalar sayesinde dijitl Yuan daha kısa bir sürede yayılabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner