Yükleniyor...

Bitcoin Pazarı, Küçük Yatırımcılar İçin Benzersiz Arbitraj Fırsatı Sunuyor

Uzmanlara göre Bitcoin pazarlarında, yılda yüz milyonlarca dolar değerinde risksiz kazanç saklanıyor olabilir.

btc ve arbitraj

Uzmanlara göre Bitcoin pazarlarında, yılda yüz milyonlarca dolar değerinde risksiz kazanç saklanıyor olabilir.

Lider kripto para birimi icat edildiği günden bu yana 10 yıl içinde büyük ölçüde büyüdü. Ancak kısa bir süre önce Financial Analysts Journal’da (FAJ) yayınlanan yeni bir araştırmaya göre bu büyüme; Bitcoin fiyatının her kripto para borsasında neredeyse aynı değerde olduğu verimli pazarlarla bağlantılı değildi.

Araştırma, kripto para borsalarının Bitcoin’de önemli fiyat farklılıkları gösterdiğini vurguluyor. Bu fiyat farklılıkları, trader’ların daha düşük fiyatlı bir borsada Bitcoin satın alıp aynı anda fiyatın yüksek olduğu yerde satmalarına anlamına geliyor. Bu ise yatırımcıların risksiz anında kar elde edebilecekleri anlamına gelir. Arbitraj olarak bilinen bu ticaret tekniği büyük pazarlarda yaygındır ve genellikle bankalar ve diğer finansal kurumlar tarafından yürütülen bir faaliyettir.

Bitcoin’de Arbitraj İle Kar Fırsatı

2017 yılında yayınlanan “Bitcoin’in Arbitraj Kaynaklı Toplam Kazancı” başlıklı FAJ yazısındaki tahminlere göre, Bitcoin’de bu bağlamda en az 377 milyon dolar kazanç gerçekleşti.  Sinan Krückeberg ve Peter Scholz tarafından “Merkezsizleştirilmiş Verimlilik? Bitcoin Pazarlarında Arbitraj ” başlıklı bir yazı yayınlanmıştır. Yazarlar ayrıca 2018’in ilk çeyreğinde mevcut olan minimum arbitraj fırsatlarının da 384 milyon dolar olduğunu söylemektedir.

Peki Arbitraj nedir? Arbitraj; ağırlıklı olarak altın ve  döviz piyasasında yapılsa da hisse senedi ve kripto para piyasalarında da yapılabilen, temelde bir varlığı daha düşük olduğu piyasadan alıp daha yüksek olduğu piyasada satmak anlamına gelir. Daha fazla bilgiyi buradan okuyabilirsiniz.

Bitcoin Piyasasında Olan Ne?

Pazarlar büyüdükçe pazarlar arası fiyatlandırma farkları, profesyonel arbitraj trader’ları pazarlara girdikçe genellikle hızla azalır. Ancak ilginç bir şekilde Bitcoin pazarında bunun tam tersi yaşandı.

Yazarlar, lider kripto para birimi icat edildiğinden bu yana kripro pazarın sıfıra yakın bir rakamdan 0,8 trilyon dolara kadar büyüdüğünü söylüyor. Yine de arbitraj fırsatları çoğu piyasa gözlemcisinin beklediği gibi küçülmek yerine büyümüş görünüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner