Yükleniyor...

Clawback özelliği, XRP fiyatını etkileyecek mi?

XRPL blokzinciri için sunulacak olan Clawback özelliği, kurumsal yatırımcıların XRP'ye ilgisinin artmasını sağlasa da fiyata etkisi hayal kırıklığına sebep olabilir.

Clawback özelliği, XRP fiyatını etkileyecek mi

XRPL blokzinciri için sunulacak olan Clawback özelliği, kurumsal yatırımcıların XRP’ye ilgisinin artmasını sağlasa da fiyata etkisi hayal kırıklığına sebep olabilir.

XRP topluluğu, Clawback teklifini yüzde 94 gibi büyük bir oranla onayladı.

Özellik neyi amaçlıyor?

Clawback özelliği, ihraççı şirketlere dağıtılan varlıklar üzerinde bir kontrol sağlamayı amaçlıyor. Örneğin hesaba erişimin kaybedilmesi ve dolandırıcılık faaliyetlerinin ortaya çıkmasıyla belirli koşullar halinde ilişkili bir hesapla fonları geri alma yetkisi verilecek.

Resmi açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Bazı ihraççılar, düzenleyici amaçlar doğrultusunda, dağıtılan token’ları geri alabilme yetkisine sahip olmalıdır.”

Bazı topluluk üyeleri, bu hamleyle birlikte XRP’nin bir fiat para birimine benzeyeceğini iddia etti.

Fiyatı nasıl etkileyecek?

Ripple, Clawback özelliğiyle daha fazla mevzuata uyum sağlamayı amaçlıyor. Bunun, kurumsal yatırımcıların XRP’ye yönelmesine zemin hazırlayabileceği düşünülüyor. Bununla birlikte kötüye kullanımın artma ihtimaliyle merkezileşmeye doğru gidiş, endişeleri de beraberinde getiriyor. Bununla birlikte bireysel yatırımcılar, özellikle geçmişe bakıldığında bu tip problemleri görmezden geldiği görülüyor.

Örneğin Ethereum ve Stellar gibi ağlar, kuruluşların belirli koşullarda işlemleri geri almasına olanak tanır. Bu özellik uygulamada olsa dahi her iki varlık o dönemden beri iyi bir performans göstermeye devam etti.

Sonuç olarak Clawback’ın XRP fiyatı üzerinde nasıl bir etki yaratacağını tahmin etmek zorlaşıyor. XRP, son zamanlarda durağan bir yapıda yer alıyor. Bu sebeple Clawback’ın kullanıma sunulacağı tarih olan 8 Şubat tarihi merakla bekleniyor.

clawback xrp etkisi

Analistler, direnç noktasının üzerinde bir sıçrama yaşanabileceğini ileri sürüyor. Sözü geçen çizginin kırılması, uzun süredir devam eden haftalık trend çizgisi desteği ve 200 haftalık EMA gerekçesiyle önemlidir.

Bazı analistler, XRP grafiklerinin 0,34 doların görülmesine sebep olabilecek bir düşüş sinyali verdiğini belirtiyor.

XRP, yazı kaleme alındığı sırada CoinMarketCap verilerine göre, 0,50 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner