Yükleniyor...

CME, Ethereum (ETH) Vadeli İşlemlerini Başlattı! Fiyat Artışını Tetikler mi?

Chicago borsası, Pazar günü açıldıktan sonra 77 ETH sözleşmesiyle işlem yaptı.

Chicago borsası, Pazar günü açıldıktan sonra 77 ETH sözleşmesiyle işlem yaptı.

Chicago Mercantile Exchange (CME), Ethereum blockchain ağının yerel kripto para birimi olan ETH için çok beklenen vadeli işlem sözleşmelerini başlattı.

Aralık ayı ortasında açıklanan, ETH vadeli işlemlerinin ticareti Pazar günü geç saatlerde başladı ve Şubat kontratı 1669.75 dolarlık açılış fiyatı kaydetti. O zamanlar, spot fiyat yaklaşık 1600 dolardı.

Chicago merkezli borsa, şimdiye kadar 77 kontratta işlem yaptı ve çoğu faaliyet Şubat vade sonunda yoğunlaştı. Vadeli işlem sözleşmeleri, kripto para birimini daha sonraki bir tarihte önceden belirlenmiş bir fiyattan satın almak veya satmak için yapılan yasal sözleşmelerdir.

Ekran Resmi 2021 02 08 13.12.12

CME’nin ETH vadeli işlemleri nakit olarak ödenir ve büyük kripto para borsaları Bitstamp, Coinbase, Gemini, itBit ve Kraken’den alınan verileri içeren borsa referans oranına dayanır.

“Kurumsal Talep Çekebilir, Ralli Tetiklenebilir”

Dünyanın ilk düzenlenmiş Ethereum vadeli işlem ürünü, piyasa değerine göre ikinci en büyük kripto para birimi için daha fazla kurumsal talep çekebilir ve son fiyat rallisini artırabilir. Messari’nin yatırımcısı ve kurucu ortağı Qiao Wang konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“BTC’yi satın alan en eski geleneksel finans kurumları, henüz satın alınmamışlarsa, zaten ETH’ye bakıyorlar. Ve haklı olarak böyleler. En çok kullanılan kripto ağı + finansın geleceği + potansiyel bir deflasyonist para politikası anlatımı onu son derece çekici kılıyor.”

Wang, ETH’nin uzun vadede 5000 dolar ve üstüne çıkacağını öngörüyor. Ethereum, Cuma günü 1700 doların üzerinde rekor seviyelere ulaşmıştı. Lider altcoin, yazının yazıldığı sırada ise 1630 dolardan işlem görüyordu.

Kripto para birimi, CME’nin 16 Aralık’ta vadeli işlem sözleşmelerini listelemeyi planladığını duyurduğundan bu yana üç kattan fazla değer kazandı. Trader ve analist Alex Kruger geçen hafta bir tweet atarak, ETH’de önemli bir çöküş olasılığının olmadığını ifade edip, “Pazar artık daha olgun, makro farklı ve işin içinde farklı oyuncular var” diye konuştu.

Wang, Pazar günü de benzer bir görüşü dile getirerek, ETH için ayı piyasası tahmini yapmanın “en kötü trade seçeneği” olacağı konusunda uyarıda bulundu.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner