Yükleniyor...

Coca-Cola da Blockhain’e Güvenecek!

Alabama merkezli Coca-Cola, Blockchain teknolojisinin avantajlarını kullanan en büyük şirket haline geldi.

coca cola blockchain

Alabama merkezli Coca-Cola, Blockchain teknolojisinin avantajlarını kullanan en büyük şirket haline geldi. Business Insider’ın haberine göre, Coca-Cola’nın şişeleyicileri Alman yazılım şirketi SAP tarafından 70 franchise içerisinde gerçekleşen tüm işlemleri takip etmek için geliştirilen Blockchain çözümüne güveniyor.

Dev şirketlerin birçoğu kendi tedarik zincirlerini kontrol edebiliyor olsa da diğer organizasyonlarla uğraşma konusunda zaman zaman zorlanabiliyor. Örneğin Coke ürünlerini dağıtmak için en büyük 12 şişeleyici ile işbirliği yapan Coke One North America (CONA) günlük olarak yaklaşık 160 bin sipariş vermek durumunda.

Şirket, Blockchain’i kucaklayarak CONA devasa tedarik zincirinin verimliliğini ve şeffaflığını artıracak. CONA, farklı şişeleyiciler tarafından yapılan tüm işlemleri dağıtılmış bir defterde görebileceği için sipariş uzlaşma süresinin aylardan birkaç güne düşürülmesini umuyor.

CONA’nın kıdemli yöneticilerden Andrei Semenov konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada “Şirketler arasında verimsiz olan çok sayıda şirket var. Verimlilik sağlayamıyorlar. Aracılara katılıyorlar; çok yavaşlar. Ve bunu iyileştirebileceğimizi ve biraz tasarruf gerçekleştirebileceğimizi hissettik.” ifadelerini kullandı.

Pilot program kapsamında uygulama tüm franchise’lara genişletilmiş durumda ve Semenov başarısının Coca-Cola ile Walmart ve Target arasında gelecekteki bir işbirliğine yol açabileceğine güveniyor. 2017’de Walmart, gıda tedarikçilerini izlemek için IBM’in Food Trust Blockchain’inin test etmeye başlamıştı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner