Yükleniyor...

Coin Burn Ne Demek? Coin Yakımı Nedir?

Coin Burn, coin yakımı anlamına gelir.

coin yakimi nedir

Coin Burn, coin yakımı anlamına gelir. Kripto paraları dolaşımdan kalıcı olarak çıkararak toplam arzı azaltma süreci olarak tanımlanmaktadır.

Coin Yakımı Nedir?

Kripto para ekosisteminde oldukça yaygın olan ”Coin Burn” ya da ”Coin Yakımı”, kripto para biriminin arzını azaltma yöntemidir. Kripto varlıkların belli bir miktarının kalıcı olarak dolaşımdan çıkması anlamına gelmektedir. Genelde projenin geliştiricileri tarafından uygulanan bu yöntem, mevcut token’ların belirli miktarının yakılması, yani kasıtlı biçimde dolaşımdan çıkarılmasıdır. Yatırımcıları teşvik etmek ve fiyat dengelemesi için uygulanan yöntem, çoğunlukla altcoinler ve küçük ölçekli token’lar tarafından, dolaşımdaki sayının kontrolü için kullanılmaktadır.

Birçok kripto para birimi geliştiricisi, belirli planlar dahilinde binlerce, milyonlarca hatta milyarlarca coin’i yakarak bu işlemi gerçekleştirmiştir. Herkesin gerçekleştirebileceği bir işlem olmakla birlikte, plansız şekilde yapılan yakım işlemleri, büyük kayıplara yol açmaktadır. Bu sebeple genelde Coin yakımı işlemi, bir kripto para biriminin geliştricileri tarafından gerçekleştirilmektedir. Arzın azaltılması için gerçekleştirilen yöntem ile, kripto para biriminin token’ları daha az bulunur ve bu durum fiyatının yükselmesine yol açar. Bu sayede yatırımcılara fayda sağlayabilmektedir. Bitcoin başta olmak üzere çoğu kripto para birimi bu sebepten dolayı sınırlı arza sahiptir. Ancak her para birimi için aynı durum geçerli değildir.

Yakım genelde fiyat artışları için yapılmaktadır. Coin yakımı, kripto para birimlerinden daha önce gerçekleştirilen hisse senedi geri alımlarına benzetilmektedir. Hisse senetlerini çıkaran şirketlerin, piyasa fiyatından geri satın alması ve piyasadaki sayısını azaltması anlamına gelmektedir. Coin yakımı ve hisse senetlerinin geri alınması, aynı amaca hizmet eden benzer kavramlardır.

Coin burn ne demek

Coin Yakımı Nasıl Yapılır?

Yakımların en büyük özelliği toplam arzı düşürmektir. Kripto para birimlerinin yakımı ile piyasadaki arz talep dengesi sağlanmaktadır. Toplam arzı sınırlı olmayan projelerde bir varlığın değeri sürekli artış gösteremeyeceğinden coin yakma işlemiyle piyasada denge sağlanır. Böylece arzı sınırlı olan kripto paralarla rekabet ortamı oluşur. Coin yakımı bir kripto para biriminin belirli miktarını kasıtlı olarak dolaşımdan kaldırmak için, kullanılamayan bir cüzdana gönderildiğinde gerçekleşmektedir. Kimsenin erişemeyeceği bu adrese gönderilen kripto paralar bir daha kullanılmamak üzere yok olmaktadır.

Coin yakım işlemi için öncelikle Private Key‘i geçerli olmayan, kullanılmayan ölü bir coin adresi yaratılır ardından bu adrese yakılmak istenilen miktarda coin aktarılır. Böylece sözü edilen coin’ler dolaşımdan kalıcı olarak çıkmış olur. Yakım işleminin ardından, hiçkimse yakımı gerçekleşen kripto para birimini kullanamaz ve erişemez. Özel anahtar bilgisi olmadığı için, hiçkimsenin ulaşması mümkün değildir. Bu sebeple Coin yakımı işlemi kalıcı bir işlemdir ve geri döndürülemez.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner